Co to jest? Każdy z nas "promienieje" tajemniczą aurą
Każdy żywy organizm, w tym ludzki, emituje niewidzialną poświatę. Zjawisko powstaje w skutek mechanizmów metabolicznych, które uwalniają biofotony. Naukowcy z Uniwersytetu Calgary odkryli, że "promieniowanie" ustaje po śmierci i zmienia się wraz z wiekiem czy stanem zdrowia. Czy dzięki tajemniczej aurze będziemy mogli nieinwazyjnie monitorować stan zdrowia ludzi?
Wszystkie żywe organizmy, w tym ludzie, emitują niewidzialną gołym okiem poświatę. Widmo, które powstaje dzięki słabym fotonom, jest wynikiem procesów, które zachodzą w organizmach żywych. Naukowcy badali to zjawisko od dekad i zauważyli, że intensywność poświaty zależna jest od wielu czynników - wieku, stanu zdrowia, płci. Biofotony powstają na skutek procesów metabolicznych i komórkowych zachodzących organizmach. Jak wynika z badań opublikowanych w "The Journal of Physical Chemistry Letters", właściwość ta zanika wraz ze śmiercią.
Biofotony mogą pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia
Jak podaje portal Popular Mechanics, badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Calgary wykazały, że emisje biofotonów są wyraźnie różne u żywych i martwych organizmów. U żywych myszy emisje były intensywne, co wskazuje na aktywność biologiczną, podczas gdy u martwych myszy były niemal całkowicie wygaszone.
Te niezwykle słabe impulsy świetlne emitowane przez komórki w wyniku reakcji biochemicznych, zwłaszcza procesów utleniania i redukcji w mitochondriach. Choć są niewidoczne gołym okiem, można je zarejestrować za pomocą bardzo czułych detektorów światła. Naukowcy uważają, że emisja biofotonów może odzwierciedlać stan fizjologiczny organizmu, a nawet poziom stresu oksydacyjnego, a to otwiera możliwości zastosowań diagnostycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Fakt, że emisja ultrasłabych fotonów jest rzeczywista, jest niepodważalny. To naprawdę pokazuje, że nie jest to tylko niedoskonałość czy efekt innych procesów biologicznych. To coś, co pochodzi od wszystkich żywych istot
Nie tylko zwierzęta "promienieją"
To zjawisko występuje nie tylko u zwierząt, bowiem rośliny również emitują biofotony. Naukowcy poddali badaniom również drzewko Heptapleurum arboricola. Zauważyli, że uszkodzenia roślin po zastosowaniu środków chemicznych takich jak alkohol izopropylowy, nadtlenek wodoru i benzokaina, zwiększają emisję biofotonów. Wyniki badań mogą przełożyć się na usprawnienia w monitorowaniu zdrowia lasów i roślinności na świecie.
Jak podaje portal New Scientist, wcześniejsze badania również uchwyciły różnice w "promieniowaniu" w żywych komórkach, ale nigdy w całym organizmie zwierzęcym. Dalsze badania mogą pomóc w wykorzystaniu widma do nieinwazyjnego monitorowania stanu zdrowia czy oceny kondycji roślinności.