Co to jest internet rzeczy? Wyjaśniamy w prostych słowach

Co to jest internet rzeczy? Wyjaśniamy w prostych słowach
Źródło zdjęć: © AP

01.06.2016 15:40, aktual.: 04.02.2020 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet kojarzy nam się z komputerem i ogromnym zasobem danych, z których możemy codziennie korzystać, tymczasem urządzenia domowe, a zapewne niebawem również samochody bez naszej pomocy łącza się z siecią.

Co to jest internet rzeczy?

Internet rzeczy - z angielskiego internet of things lub IoT. Przez internet rzeczy rozumie się wszystkie urządzenia, które samodzielnie, bez naszego udziału korzystają z internetu, przesyłają i gromadzą dane. Sama definicja ewoluuje wraz z rozwojem technologii - pojawianiem się nowych czujników, analiz w czasie rzeczywistym oraz systemów. Na rynku konsumenckim najczęściej internet rzeczy kojarzony jest z rozwojem technologii "smart dom".

Może to być np. czujnik zalania mieszkania, który w ten sposób poinformuje nas o problemie w domu. Może to być pralka, która da znać, kiedy skończy pranie, ale też samochód, który samodzielnie pobierze aktualizacje mapy w nawigacji, czy też swojego wewnętrznego oprogramowania, dzięki któremu np. polepszy osiągi. To także domowe ogrzewanie czy oświetlenie, które możemy zdalnie włączyć i ustawić właśnie za pośrednictwem sieci.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)