Trwa ładowanie...
ycipk-3i47os

Co to jest i jak działa bomba termobaryczna

Media w Polsce obiegła informacja, że zdaniem komisji Macierewicza na pokładzie TU-154M wybuchnąć miała bomba termobaryczna. W wyniku eksplozji miało dojść do rozerwania samolotu na drobne części. Czym więc jest bomba termobaryczna i jak działa?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co to jest i jak działa bomba termobaryczna
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)
ycipk-3i47os

Bombę termobaryczną nazywa się także bombą paliwowo-powietrzną lub bombą próżniową. Zbudowana jest z zapalnika oraz paliwa lub sproszkowanego materiału wybuchowego, które są rozpylane w powietrzu. Zapalnik powoduje zapłon i wybuch tak rozpylonej substancji.

Nazwa „bomba próżniowa” wzięła się natomiast stąd, że podczas eksplozji dochodzi do „wyssania” tlenu. Najprostszym przykładem takiego ładunku jest rozpylona w powietrzu, a następnie podpalona... mąka. Pomysł na stworzenie bomby termobarycznej został zresztą zaczerpnięty z obserwacji przypadkowych eksplozji np. zbiorników z paliwem.

Zdarzały się bojowe wykorzystania takiej bomby. Używali jej m.in. Amerykanie w Wietnamie, Rosjanie w Czeczenii. Była także wykorzystana podczas wojny w Zatoce Perskiej i wojny w Iraku. Pociski termobaryczne okazały się niezwykle skuteczne w obszarach górskich Afganistanu. Obecność wyrzutni rakiet termobarycznych odnotowali także międzynarodowi obserwatorzy OBWE w Donbasie, ale prawdopodobnie nie doszło do ich użycia.

ycipk-3i47os

Moc bomby termobarycznej jest zazwyczaj kilkukrotnie większa niż innych konwencjonalnych ładunków o podobnej wadze, a jej główną siłą jest ciśnienie. Podczas wybuchu takiej bomby następuje zapalenie wytworzonego aerozolu i powstanie fali uderzeniowej, która rozprzestrzenia się od centrum ku krawędziom chmury z bardzo dużą prędkością.
Jak można przeczytać w raporcie organizacji Human Right Watch - Bomba tego typu jest niebezpieczna ze względu na mechanizm działania.

Fala ciśnienia może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych – w szczególności do rozerwania płuc. W dodatku ofiary dosłownie wdychają płonące paliwo co prowadzi do poważnych poparzeń. W obrazowy sposób moc takiej bomy pokazuje proste porównanie. Bomba termobaryczna zawierająca 100 kg materiału wybuchowego odpowiada mocą 1200 kg trotylu.

Swoje pocisku termobaryczne ma na wyposażeniu także Polska.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3i47os

ycipk-3i47os
ycipk-3i47os