Co się stanie, gdy rzucisz kulką w telewizor?

Co się stanie, gdy rzucisz kulką w telewizor?

Co się stanie, gdy rzucisz kulką w telewizor?
31.01.2011 15:12, aktualizacja: 31.01.2011 15:34

Czy plazma wyposażona w tough panel ma szansę przetrwać uderzenie stalową kulką? Co w takiej samej sytuacji stanie się z telewizorem LCD? Takie pytania zadało sobie Centrum Dobrego Obrazu, a następnie postanowiło znaleźć na nie odpowiedź. W praktyce.

Każdy kto zdecydował się na zakup telewizora i przeznaczył na ten cel sporą kwotę, dba o swój nowy nabytek w sposób szczególny. Niestety przypadkowe uderzenia w ekran czasem się zdarzają. Na takie sytuacje narażone są szczególnie odbiorniki w domach, w których mieszkają małe dzieci. Bywa, że maluch niespodziewanie rzuca twardą zabawką w kierunku telewizora i tylko szczęśliwy przypadek sprawia, że przedmiot trafia w obudowę, a nie w sam ekran. Jednak nawet, gdy w domu mieszkają wyłącznie dorośli, możemy zupełnie niechcący mocno uderzyć w panel.

W takich okolicznościach odbiornik LCD nie ma większych szans na przetrwanie, przede wszystkim dlatego, że jego elementy konstrukcyjne zabezpiecza powłoka wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym ciekłe kryształy, z których zbudowana jest matryca, mogą rozlać się przy silnym uderzeniu. Nieco inaczej jest w przypadku telewizorów plazmowych. Modele, które zostały wyposażone w szklany ekran, tzw. tough panel, chronione są przed uderzeniami i zadrapaniami, a mocna szyba zapewnia dodatkowe zabezpieczenie.

Centrum Dobrego Obrazu podjęło się sprawdzenia w praktyce odporności ekranów LCD i PDP. W tym celu przeprowadziliśmy test porównawczy na odbiorniku ciekłokrystalicznym oraz plazmowym wyposażonym w Tough Panel o takiej samej przekątnej –. 42 cale. Test odbył się z użyciem stalowej kulki o wadze 125 gramów przymocowanej do obudowy obu telewizorów za pomocą metalowej linki i specjalnego uchwytu. Kulka została swobodnie puszczona z pozycji, w której linka oraz powierzchnia ekranu wyznaczały kąt 90o. Efekt tego doświadczenia był następujący: plazma przetrwała próbę bez żadnych uszkodzeń, natomiast odbiornik LCD – wręcz przeciwnie. Po naszym teście nadawał się on jedynie do wyrzucenia, gdyż kryształy tworzące matrycę rozlały się całkowicie na skutek uderzenia.

_ Źródło: Centrum Dobrego Obrazu _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)