Co nowego w OpenOffice 3.1

Co nowego w OpenOffice 3.1

16.03.2009 14:39, aktual.: 16.03.2009 15:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy darmowego pakietu biurowego OpenOffice.org pracują nad wersją 3.1 aplikacji, której premiera zapowiadana jest na 9 kwietnia. Wydanie to ma zawierać kilka funkcji, które nie były gotowe w momencie publikacji OpenOffice'a 3.0. Wykaz najważniejszych nowości w wersji OO 3.1 zawierają opublikowane na razie tylko po angielsku dokumenty changelog (lista zmian) dla programistów, a także dla użytkowników.

W przyszłości we wszystkich aplikacjach OO i pod wszystkim systemami operacyjnymi aktywny będzie antyaliasing. Dzięki temu krawędzie obiektów będą bardziej wygładzone, a ponadto będzie można bez żadnych błędów prezentować również cienkie linie. Na zmianie tej w szczególności powinien zyskać wygląd wszelkich diagramów. Szczegółowy wpis w blogu programistów Suna zajmujących się rozwojem OpenOffice objaśnia z jakimi wyzwaniami wiązała się ta aktualizacja, która od dawna znajdowała się na pierwszym miejscu listy życzeń użytkowników OO. Kolejnym, ogólnym ulepszeniem w OpenOffice 3.1 jest usprawnienie mechanizmu blokowania plików, dzięki któremu nie będą one ulegały przypadkowemu nadpisywaniu w sytuacji, kiedy wielu członków danej grupy roboczej ma wspólny dostęp do jednego zbioru.

Edytor Writer zostanie wzbogacony o liczne możliwości wyróżniania tekstu. W nowej wersji będzie też można odpowiadać na komentarze do danego pliku, a także przeszukiwać ich bazę za pomocą fraz wyszukiwania. Z kolei moduł sprawdzania gramatyki, który dotychczas był dodatkiem, bądź rozszerzeniem, zostanie zintegrowany z edytorem tekstu. W arkuszu kalkulacyjnym Calc pojawi się możliwość zmiany nazwy arkusza po podwójnym kliknięciu myszką w jego zakładkę. Z kolei suwak, który we Writerze już od wersji 3.0 umożliwia bezstopniowe powiększanie i pomniejszanie widoku, teraz znajdzie się także i w Calcu. Natomiast w służącym do tworzenia prezentacji programie Impress planuje się wprowadzenie dwóch przycisków do szybkiego dopasowywania wielkości czcionki.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)