Co nowego w OpenOffice 3.1

Co nowego w OpenOffice 3.1

Co nowego w OpenOffice 3.1
16.03.2009 14:39, aktualizacja: 16.03.2009 15:12

Twórcy darmowego pakietu biurowego OpenOffice.org pracują nad wersją 3.1 aplikacji, której premiera zapowiadana jest na 9 kwietnia. Wydanie to ma zawierać kilka funkcji, które nie były gotowe w momencie publikacji OpenOffice'a 3.0. Wykaz najważniejszych nowości w wersji OO 3.1 zawierają opublikowane na razie tylko po angielsku dokumenty changelog (lista zmian) dla programistów, a także dla użytkowników.

W przyszłości we wszystkich aplikacjach OO i pod wszystkim systemami operacyjnymi aktywny będzie antyaliasing. Dzięki temu krawędzie obiektów będą bardziej wygładzone, a ponadto będzie można bez żadnych błędów prezentować również cienkie linie. Na zmianie tej w szczególności powinien zyskać wygląd wszelkich diagramów. Szczegółowy wpis w blogu programistów Suna zajmujących się rozwojem OpenOffice objaśnia z jakimi wyzwaniami wiązała się ta aktualizacja, która od dawna znajdowała się na pierwszym miejscu listy życzeń użytkowników OO. Kolejnym, ogólnym ulepszeniem w OpenOffice 3.1 jest usprawnienie mechanizmu blokowania plików, dzięki któremu nie będą one ulegały przypadkowemu nadpisywaniu w sytuacji, kiedy wielu członków danej grupy roboczej ma wspólny dostęp do jednego zbioru.

Edytor Writer zostanie wzbogacony o liczne możliwości wyróżniania tekstu. W nowej wersji będzie też można odpowiadać na komentarze do danego pliku, a także przeszukiwać ich bazę za pomocą fraz wyszukiwania. Z kolei moduł sprawdzania gramatyki, który dotychczas był dodatkiem, bądź rozszerzeniem, zostanie zintegrowany z edytorem tekstu. W arkuszu kalkulacyjnym Calc pojawi się możliwość zmiany nazwy arkusza po podwójnym kliknięciu myszką w jego zakładkę. Z kolei suwak, który we Writerze już od wersji 3.0 umożliwia bezstopniowe powiększanie i pomniejszanie widoku, teraz znajdzie się także i w Calcu. Natomiast w służącym do tworzenia prezentacji programie Impress planuje się wprowadzenie dwóch przycisków do szybkiego dopasowywania wielkości czcionki.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)