Co nas najczęściej atakowało w sieci?

Co nas najczęściej atakowało w sieci?
Źródło zdjęć: © IDG.pl

08.04.2010 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma ESET opublikowała zestawienie najczęściej infekujących zagrożeń ubiegłego miesiąca. Liderem marcowego raportu pozostaje Conficker, robak internetowy, który od ponad roku zagraża użytkownikom komputerów i który motywuje twórców kolejnych zagrożeń do przypuszczania ataków na nieostrożnych internautów m.in. za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Conficker jest przyczyna największej liczby infekcji komputerów na całym globie. W marcu, kolejny już raz, zagrożenie to uplasowało się na pierwszej pozycji raportu przygotowanego przez ESET, dotyczącego najpopularniejszych zagrożeń w sieci. Sławę Confickera próbują wykorzystać twórcy innych zagrożeń. Specjaliści z laboratoriów antywirusowych ESET informują, że przechwycili w ostatnim czasie fałszywe maile, rozsyłane rzekomo przez Microsoft. W treści takiej fałszywej wiadomości nadawca, powołując się na informacje o rosnącej liczbie infekcji spowodowanych przez Confickera, przekonuje, że każdy z użytkowników Windowsa, który padł ofiarą tego zagrożenia może skorzystać z bezpłatnego narzędzia załączonego do e-maila, dzięki któremu możliwe jest całkowite wyleczenie systemu. W rzeczywistości próba uruchomienia załącznika kończy się zainfekowaniem komputera zagrożeniem rozpoznawanym jako Win32/Kryptik, które po przedostaniu się na dysk użytkownika pobiera z sieci kolejne złośliwe programy.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Specjaliści radzą zachować czujność i nie otwierać podobnych wiadomości. Przypomnijmy, że aby ochronić swój komputer przed Confickerem należy zaktualizować system operacyjny i dla pełnego bezpieczeństwa korzystać z programu antywirusowego, pakietu bezpieczeństwa lub regularnie sprawdzać swój system za pomocą jednego z bezpłatnych skanerów online.

Conficker nie był jednak jedynym zagrożeniem z jakim w marcu stykali się internauci. Tuż za nim laboratoria ESET sklasyfikowały rodziny INF/Autorun oraz PSW/OnLineGames, które razem z robakiem Conficker, tworzą grupę najczęściej atakujących zagrożeń ostatnich miesięcy. W marcowym raporcie ESET wymienia również zagrożenia Win32/Tifaut oraza VBS/StartPage. Pierwsze z wymienionych infekuje komputery użytkowników wykorzystując pliki autostartu przenośnych nośników danych, a następnie wykrada cenne dane. Drugie z kolei zagrożenie podmienia stronę startową przeglądarki internetowej tak, aby wyświetlany był serwis z niechcianymi reklamami. Mimo, iż VBS/StartPage rozprzestrzenia się głównie w Chinach i innych krajach azjatyckich, zagrożenie to może znaleźć się na komputerach użytkowników również w Polsce. Zwykle jednak, jak twierdzą specjaliści, taka sytuacja może sugerować, że komputer został wcześniej zainfekowany innym złośliwym programem, który dopiero później przemycił do systemu właśnie VBS/StartPage.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także