Co dalej z e‑podpisem?
Dobiegło końca Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) 2013, największa międzynarodowa konferencja w Europie na temat zagadnień e-podpisu i e-identyfikacji. W wydarzeniu wzięło udział 130 uczestników z 21 krajów.
Tematem przewodnim XIII edycji wydarzenia, które odbyło się w dniach 5-7 czerwca br. w Międzyzdrojach, były „Zaufane usługi elektroniczne na międzynarodowym rynku cyfrowym”. Konferencja obfitowała w żywe dyskusje na temat trendów technologicznych dla e-identyfikacji i kwestii regulacji prawnych.
– _ Obecnie cyfrowy rynek znalazł się w momencie konieczności wyboru jednolitych i skutecznych rozwiązań e-weryfikacji, które pozwolą na prowadzenie nowoczesnego biznesu w sieci i zaufanych kontaktów online w skali międzynarodowej. Podczas EFPE 2013 zaprezentowano różnorodne poglądy na ten temat, jednak wszyscy byliśmy zgodni, że e-identyfikacja powinna być prosta i dostępna na szeroką skalę _ –. mówi Andrzej Bendig-Wielowiejski, Prezes Zarządu Unizeto Technologies – współorganizatora konferencji EFPE 2013.
Technologie
Współczesne trendy rozwoju technologicznego mają bezpośrednie przełożenie na rynek podpisu elektronicznego. Podczas EFPE 201. szczególnie szeroko omawiane były przykłady wykorzystania urządzeń mobilnych w tym zakresie oraz cloud computingu. Oba rozwiązania mają na celu umożliwienie dynamicznego i wygodnego korzystania i weryfikowania e-podpisu. W tym zakresie rozwój aplikacji na smartfony i tablety, jak i aplikacji dostępnych w chmurze będzie ułatwiał bezpieczną e-identyfikację. Jednak w zakresie upowszechniania podpisu elektronicznego zapewnienie samych narzędzi nie wystarczy potrzebne jest również odpowiednie prawo ujednolicające rozwiązania i zapewniające ich szeroką dostępność.
Prawo
EFPE 201. bezpośrednio poprzedziło trzydniowe posiedzenie ekspertów TC ETSI (Komitetu Technicznego Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych). W ramach dyskusji komitetu instytucji, która zrzesza ponad 700 organizacji członkowskich z 62 krajów były omawiane kwestie związane z projektem rozporządzenia regulującego funkcjonowanie podpisu elektronicznego dla wszystkich krajów Unii Europejskiej (eIDAS). ETSI jest oficjalnym unijnym ciałem doradczym i normy uchwalane w ramach tej instytucji zawsze są uwzględniane w pracach legislacyjnych.
Temat projektu eIDAS wielokrotnie wracał podczas konferencji EFPE 2013. Inicjatywa była szeroko omawiana również w kontekście doświadczeń państw spoza Unii Europejskiej, m.in. z Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Izraela i Japonii. Porównanie wykorzystywanych rozwiązań pozwoliło na sformułowanie wspólnych wniosków i wskazań, które członkowie Komitetu Programowego wraz z przedstawicielami biznesu, administracji i komitetów standaryzacyjnych opracowali w memorandum odczytanym na zakończenie konferencji. Przygotowany dokument zostanie skierowany do instytucji i podmiotów zajmujących się problematyką usług cyfrowych, a w szczególności związanych ze stanowieniem prawa dotyczącego zaufanych e-usług w Unii Europejskiej. Zamykając EFPE 2013 organizatorzy zaprosili uczestników na kolejne czternaste spotkanie w przyszłym roku.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "E3 2013: co zaoferuje graczom PS4 i ile w końcu będzie kosztować"