CMOS OV5647 - zdjęcia RAW i filmy Full HD w komórce

CMOS OV5647 - zdjęcia RAW i filmy Full HD w komórce

CMOS OV5647 - zdjęcia RAW i filmy Full HD w komórce
Źródło zdjęć: © IDG.pl
16.02.2010 20:30, aktualizacja: 17.02.2010 11:10

Firma OmniVision zaprezentowała nową matrycę CMOS pozwalającą na wykonywanie 5-megapikselowych zdjęć w formacie RAW oraz rejestrowanie filmów Full HD. Co interesujące, światłoczułe urządzenie przeznaczone jest dla telefonów komórkowych.

Dzięki nowej matrycy CMOS noszącej oznaczenie OV564. telefony komórkowe będą zdolne do wykonywania zdjęć o niespotykanej obecnie jakości. Światłoczułe urządzenie ma rozmiar 1/4 cala, natomiast zastosowane w nim piksele mierzą 1,4 x 1,4 mikrometra i zbudowane zostały w oparciu o technologię OmniBSI (Back Side IIlumination - w odróżnieniu od pikseli FSI (Front Side Illumination) warstwa krzemu została przeniesiona pod filtr barw podstawowych).

Obraz
© Nowa matryca CMOS OmniVision (fot. IDG.pl)

Nowa matryca umożliwia uzyskanie 5-megapikselowych 10-bitowych zdjęć RAW oraz (dzięki architekturze BSI) zapewnia wyższą czułość w słabych warunkach oświetleniowych. Ponadto użytkownik telefonu, w którym zostanie zainstalowana, będzie miał możliwość nagrywania filmów HD w rozdzielczości 1080. z prędkością sięgającą 30 klatek na sekundę. Dodatkowo filmy w niższej rozdzielczości 720p (60 kl./sek.) mogą być nagrywane przy wykorzystaniu narzędzia łączącego piksele (w tym przypadku zastosowano tzw. binning 2x2), które polepsza czułość oraz poprawia stosunek sygnału do szumu (SNR - Signal to Noise Ratio).
Nowa matryca CMOS dostępna jest w dwóch wersjach noszących oznaczenia OV5647-E63. i OV5647-G04A. Różnią się one obudową.
Firma OmniVision wysłała już próbki nowego sensora do producentów sprzętu. Nie podała jednak kiedy dokładnie miałaby się rozpocząć jego masowa produkcja. Wiadomo jedynie, że na pewno nie nastąpi to wcześniej niż w sierpniu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)