Ciepła woda z kranu za darmo - wybieramy kolektory słoneczne

Ciepła woda z kranu za darmo - wybieramy kolektory słoneczne06.06.2013 10:21
Ciepła woda z kranu za darmo - wybieramy kolektory słoneczne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Energię słoneczną nazywa się dziś energią przyszłości. Źródło to jest coraz częściej wykorzystywane w budownictwie, również tym jednorodzinnym.

Dzięki nowoczesnym technologiom nie tylko nas na to rozwiązanie stać, lecz przede wszystkim - sporo na nim możemy zaoszczędzić, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto więc w domowym budżecie uwzględnić to alternatywne rozwiązanie - jakie kolektory słoneczne wybrać?

Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego w budownictwie jednorodzinnym jest zjawiskiem stosunkowo nowym. –Przez długi czas, ze względu na bardzo wysokie koszty, stosowana była ona głównie tam, gdzie dostęp do innych źródeł energii był utrudniony. Coraz większe zainteresowanie tą technologią sprawiło jednak, że nowoczesne rozwiązania są coraz tańsze, a tym samym –dostępne również dla właścicieli prywatnych domów, zarówno tych nowo budowanych, jak i już istniejących.

Kolektor słoneczny - –absorber promieniowania

Głównymi typami kolektorów używanymi do wspomagania tradycyjnych systemów ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody są kolektory płaskie oraz rurowo-próżniowe. Płaskie składają się z obudowy, przezroczystego pokrycia, absorbera (najczęściej blachy miedzianej lub aluminium pokrytego czarnym chromem lub tlenkiem tytanu) oraz izolacji w postaci wełny mineralnej. Podstawą konstrukcji kolektorów rurowo-próżniowych, będących stosunkowo nowym wynalazkiem, są specjalne rury próżniowe, w których absorber (miedziany lub aluminiowy) umieszczony jest w próżni pełniącej rolę izolatora zapewniającego wysoką sprawnośćœ termiczną niezależną od panującej na zewnątrz temperatury. Poza budową, która znacząco wpływa na ich efektywność i funkcjonowanie, rodzaje kolektorów różnią się też innymi parametrami, które warto poznać przed wyborem odpowiedniego urządzenia.

Zwrot inwestycji już po 5 latach

- _ Oba rodzaje kolektorów, płaski i rurowo-próżniowy, są w stanie zaspokoić około 60-80 proc. zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania wody użytkowej w ciągu roku. Kolektory rurowo-próżniowe są jednak nieco wydajniejsze, a tym samym wymagają mniejszej powierzchni zabudowy - taką samą ilość energii cieplnej uzyskam z 5 m2 powierzchni kolektorów próżniowych co z powierzchni 3 m2 kolektorów rurowych. Roczny zysk w drugim przypadku jest o ok. 10 proc. większy. Pamiętajmy jednak, że okres zwrotu naszej inwestycji zależny jest od zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową -– przeciętnie wynosi on ok. 3-5 lat, zwłaszcza, że możliwe jest obecnie uzyskanie 45 proc. dofinansowania _ –- mówi Michał Burkiewicz z firmy Hoven.

Nieco różna jest też dzienna wydajność obu rodzajów kolektorów, zależna od kąta padania promieni słonecznych. W przypadku kolektora płaskiego jego moc jest zmienna i osiąga najwyższą wartosć, gdy słońce świeci prostopadle. Kolektory rurowo-próżniowe dzięki swojej budowie działają na światło rozproszone, dlatego ich praca jest niezależna od pory dnia. Pracują równomiernie przez cały cykl, nawet w chwili, gdy płaskie tracą swą wydajność.

Czasem słońce, czasem deszcz

Element zbierający ciepło, zwany absorberem, w kolektorach rurowo-próżniowych znajduje się w próżni, co poprawia działanie tego sprzętu w naszych szerokośœciach geograficznych. Jest to zaleta, której nie posiadają w takim stopniu kolektory płaskie, nadające się głównie do stref słonecznych przez większość roku. Pochłanianie ciepła słonecznego w przypadku pierwszego rodzaju nie jest tak bardzo zależne od temperatury, dzięki czemu można liczyć na wydajną pracę instalacji nawet w mroźne zimowe dni. W takich warunkach kolektory rurowo-próżniowe mogą ogrzać wodę nawet do 50°C. Wszystko za sprawą zastosowanej w nich próżni, która jest bardzo dobrym izolatorem. Natomiast w przypadku kolektorów płaskich już przy -10°C ich efektywność znacznie spada.

Warto również pamiętać, że w przypadku opadów œśniegu zasypany kolektor płaski przestanie działać, natomiast z rurowej konstrukcji kolektora próżniowego opadający puch naturalnie się zsuwa. W kolektorach rurowych nie ma jednak możliwości zastosowania tzw. obiegu odwróconego w celu rozmrożenia i usunięcia śniegu, co jest dostępne w wersji płaskiej.

- _ Jeœli potrzebujemy sezonowego źródła ciepła, np. dla uzyskania ciepłej wody latem (podgrzanie wody w basenie), wybierzmy kolektory płaskie. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla agroturystyki, gdzie zwiększone zapotrzebowanie na ciepła wodę jest właśnie w okresie letnim, czyli wtedy kiedy kolektory płaskie są najbardziej wydajne. Jeśœli ważniejszą kwestią jest jednak dostarczanie ciepła przez cały rok, wybierzmy te próżniowe, które znacznie przekraczają w tym okresie wydajność płaskich _ - dodaje Michał Burkiewicz.

Funkcjonalność i wygoda

Kolektory płaskie i rurowo-próżniowe różnią się między sobą nie tylko parametrami i wydajnością. Ważne są również aspekty, które wpływają na ich komfortowe użytkowanie i łatwy montaż. Jeœli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, to w naszych warunkach nie trzeba ich brać zbytnio pod uwagę. Oba typy kolektorów są na nie wystarczająco odporne. Kolektory płaskie wykonane są z bardzo odpornego szkła hartowanego, natomiast rurowo-próżniowe z niezwykle wytrzymałego szkła boro-krzemowego. Jednakże w przypadku wystąpienia uszkodzenia w kolektorach płaskich niezbędna jest wymiana całego panelu, a w rurowo-próżniowych jedynie elementów, które tego wymagają.

Również pod względem montażu oba typy kolektorów znacznie się różnią. W związku z tym, że rurowo-próżniowe montowane są w częœciach, ich instalacja w wybranym miejscu, nawet na dachu nie stanowi problemu. Z kolei kolektory płaskie lepiej sprawdzają się w budynkach nowo budowanych, w których mogą być zintegrowane z dachem, zastępując czꜶć jego pokrycia. Kiedy jednak chcemy je założyć na już istniejącym budynku, ich szerokość (ok. 1 m) może sprawiać trudnoœści z transportem na dach, zwłaszcza że standardowe wyłazy mają ok. 5. cm szerokości.

Reasumując,– oba rodzaje kolektorów można uznać za równorzędne pod względem wydajności energetycznej w miesiącach letnich. W okresie od jesieni do wiosny, czyli przez przeważającą część roku próżniowe przewyższają pod tym kątem płaskie, osiągając wydajność nawet trzykrotnie wyższą. Jednak wybierając rodzaj kolektorów, trzeba wziąć pod uwagę również liczbę mieszkających osób, zapotrzebowanie na ciepłą wodę oraz miejsce przeznaczenia. Tylko indywidualne podejście i profesjonalny audyt jest w stanie dać oczekiwane rezultaty–.

Ile wynosi dofinansowanie?

W Polsce zakup i montaż kolektorów słonecznych można sfinansować korzystając z Programu dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Choć Państwo nie zwróci nam wszystkich poniesionych wydatków, dotacja na poziomie 4. proc. kapitału kredytu na ten cel wydaje się naprawdę świetną okazją. Program skierowany jest do wspólnot mieszkaniowych i osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym.

W Polsce kolektory słoneczne najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej. Posiadanie takiej instalacji zwiększa wartość nieruchomości, pozwala znacznie zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzanie wody użytkowej oraz uniezależnić się od ryzyka wystąpienia braku jej dostaw. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny - kolektory przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

Ile to kosztuje?

Koszt inwestycji oraz czas jej zwrotu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym, które będą korzystać z ciepłej wody oraz dotychczasowej metody ogrzewania wody. Przykładowa instalacja dla czterech osób składa się z kolektorów o powierzchni 7 m2. Decydując się na instalację całego systemu, wraz z kolektorami, zasobnikiem, armaturą itd., trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 17 500 zł. Jeśli do tej pory do ogrzewania wody wykorzystywaliśmy gaz ziemny albo energię elektryczną inwestycja powinna przynieść odpowiednio około 730 zł lub 1600 zł oszczędności rocznie, a cała inwestycja zwróci się po 11 lub 6 latach.

Źródło: Hoven sp. z o.o., SW, WP.PL

-/sw/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)