CIA płaci 10 mln dolarów za dostęp do rejestrów rozmów klientów AT&T

CIA płaci 10 mln dolarów za dostęp do rejestrów rozmów klientów AT&T
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

08.11.2013 10:00, aktual.: 08.11.2013 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) Stanów Zjednoczonych płaci
operatorowi telefonii komórkowej AT&T ponad 10 mln dolarów rocznie za dostęp do rejestrów rozmów na
potrzeby zagranicznych śledztw antyterrorystycznych - poinformował w czwartek dziennik "New York
Times".

Jak zaznaczyła gazeta, AT&T - drugi co do wielkości potentat rynku telefonii komórkowej w USA - współpracuje z CIA na podstawie dobrowolnie zawartego kontraktu, a nie na mocy nakazu sądowego.

Informacja "New York Timesa" pojawiła się w czasie, gdy nie zaczęły jeszcze opadać polityczne emocje wokół dokumentów ujawnionych przez byłego współpracownika zewnętrznego Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena. Z dokumentów tych wynika, że rząd USA zbiera znacznie więcej danych na temat łączności internetowej i telefonicznej niż było dotąd wiadome.

W ramach zawartego z AT&T porozumienia CIA dostarcza mu numery telefoniczne podejrzanych o działalność terrorystyczną cudzoziemców, a operator przegląda następnie swą bazę danych pod kątem kontaktów tych osób z ich domniemanymi wspólnikami. Większość dostarczonych przez AT&T informacji dotyczyła rozmów, które odbywali między sobą cudzoziemcy - podał "New York Times".

Powołując się na przedstawicieli władz, dziennik zaznaczył, że w ramach świadczonych CIA usług AT&T nie ujawnia tożsamości Amerykanów telefonujących z USA i maskuje ich numery telefoniczne przy tworzeniu rejestrów.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)