Chromecast - co to jest i jak działa? Podpowiadamy, komu się przyda

Chociaż telewizory z funkcją Smart TV stają się coraz popularniejsze, to wciąż wiele starszych modeli nie oferuje dla niej wsparcia. Zamiast wymieniać odbiornik, możemy zaopatrzyć się w niewielki i niedrogi Google Chromecast.

Wyjaśniamy, co to jest Google Chromecast
Wyjaśniamy, co to jest Google Chromecast
Źródło zdjęć: © Pexels

04.02.2021 14:07

Co to jest Chromecast? 

Google Chromecast to niewielkie urządzenie opracowane przez internetowego giganta, które umożliwia przemienienie zwykłego telewizora w Smart TV. W jaki sposób? To niepozorne urządzenie to odtwarzacz multimedialny do transmisji audiowizualnej poprzez wykorzystanie sieci WiFi.

W prostych słowach, niewielkiej wielkości wtyczkę podłączamy do złącza HDMI zamiast USB. Urządzenie łączy się z Wi-Fi i pozwala przesyłać obraz i dźwięk z urządzeń mobilnych, dzięki czemu na ekranie telewizora możemy oglądać treści wyświetlane z telefonu lud tabletu. 

Po podłączeniu Chromecasta do telewizora możemy np. otworzyć Netflix lub YouTube, a także przesłać obraz z kart z przeglądarki Chrome lub ekrany smartfona. Obsługa aplikacji możliwa jest z poziomu telefonu lub tabletu po zainstalowaniu aplikacji Google Home dostępnej na system Android oraz iOS

Jak podłączyć Google Chromecast? 

Podłączenie urządzenia jest bardzo proste i warto nadmienić, że niekoniecznie musi być ono podłączone do telewizora. Chromecast możemy podpiąć również do monitora lub projektora - ważne by urządzenie miało złącze HDMI.

Następnie wystarczy jedynie wpiąć Chromecast do gniazda HDMI oraz źródła zasilania przez Micro-USB (np. do telewizora). Następnie wystarczy skonfigurować urządzenie, wchodząc na stronę chromecast.com/setup, gdzie znajdziemy również dokładny opis kolejnych kroków.

Najważniejsze jest właściwe sparowanie telewizora, do którego podłączono Chromecast z urządzeniem, które posłuży jako "pilot", czyli smartfonem lub tabletem. W tym celu należy upewnić się, że włączyliśmy Bluetooth w obu urządzeniach. Następnie na ekranie telewizora i np. smartfona pojawi się kod - w obu miejscach powinien być identyczny. Jeśli tak jest, możemy przejść do dalszej konfiguracji. 

Google Chromecast poprosi nas o wybranie sieci Wi-Fi, z którą ma łączyć się urządzenie. Należy się upewnić, że zarówno Chromecast, jak i smartfon czy tablet są podłączone do tej samej sieci. Jeśli wszystko podłączyliśmy prawidłowo to po potwierdzeniu sieci, powinniśmy być w stanie od razu używać urządzenia. 

Google Chromecast - najważniejsze funkcje

Oto najważniejsze funkcje, jakie oferuje Google Chromecast:

  • korzystanie z aplikacji na smartfona na ekranie telewizora;
  • duplikowanie ekranu smartfona, tabletu lub komputera na ekranie telewizora;
  • streamowanie muzyki i filmów za pośrednictwem takich aplikacji jak Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Spotify czy HBO GO;
  • sterowanie głosem lub urządzeniem mobilnym zamiast pilota. 

Warto wyjaśnić, że Chromecast nie duplikuje pulpitu komputera czy smartfona. Zamiast tego odbiera wybraną i ustaloną przez nas treść. Dlatego nawet jeśli zminimalizujemy aplikację, to Chromecast wciąż będzie odbierać z niej obraz.

To bardzo przydatne, zwłaszcza gdy oglądamy film na YouTube z telefonu. W przypadku korzystania z darmowej wersji YT, po wygaśnięciu ekranu smartfona, aplikacja zatrzymuje działanie. W przypadku, gdy obraz jest przesyłany na Chromecast - nie ma to miejsca. 

Chromecast poza oglądaniem filmów czy słuchania muzyki umożliwia również granie w gry dostępne na smartfonach oraz wspiera wiele innych aplikacji, np. ćwicząc w domu z aplikacją, możemy przerzucić trening na telewizor, dzięki czemu będzie o wiele wygodniej powtarzać czynności wykonywane przez trenera.

Na rynku dostępne jest obecnie kilka modeli Google Chromecast, które różnią się możliwościami oraz ceną. Najnowsze umożliwiają streamowanie obrazu w jakości Ultra HD i HDR. Ważne jednak, że bez względu na to, jaki model wybierzemy, każdy Chromecast łączy się przy pomocy HDMI i działa zarówno z urządzeniami z Androidem, jak i iOS’em

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościgooglestreaming
Komentarze (5)