Chodzisz późno spać? Uważaj na te choroby
Naukowcy zbadali związek dolegliwości alergicznych i oddechowych z nawykami sennymi. Jego wyniki nie pozostawiają wątpliwości. To pierwsze tak szczegółowe badanie tego typu. Naukowcy podkreślają jego znaczenie w dziedzinie leczenia alergii i astmy.
12.07.2020 | aktual.: 12.07.2020 10:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mówi się, że alergie to choroby XXI wieku. Chyba każdy z nas zna osobę, która cierpi na tę przypadłość. Czasami choroba przechodzi samoistnie, jednak często ciągnie się latami. Walczy się z nią poprzez odczulanie i leczenie farmakologiczne, chociaż może być też inny sposób na poprawę zdrowia.
Masz alergię? Wcześniej kładź się spać
Sugerują to najnowsze badania przeprowadzone przez dra Subhabrata Moitra z Uniwersytetu w Albercie w Kanadzie. Wzięło w nich udział 1684 indyjskich nastolatków w wieku 13-14 lat zamieszkujących Bengal Zachodni w Indiach. Dotyczyło ono przeanalizowania rozpowszechnienia i czynników ryzyka astmy oraz chorób alergicznych wśród młodych osób.
Jak donosi serwis EurekAlert!, każdy uczestnik badania był pytany o objawy takie jak świszczący oddech, trudności z oddychaniem, kichanie oraz katar. Ponadto dzieci musiały sprecyzować, o której porze dnia odczuwały dolegliwości, kiedy w ciągu doby czuły się zmęczone oraz opisać swoje samopoczucie po przebudzeniu.
Następnie naukowcy zestawili objawy z sennymi nawykami uczestników oraz ich realiami życia, m.in. gdzie mieszkają oraz czy ktoś w ich najbliższym otoczeniu pali papierosy.
Badanie snu nie pozostawia wątpliwości
Nocne marki miały trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia astmy i dwukrotnie częściej mieli objawy alergii niż Ci, którzy zasypiali we wcześniejszych porach. Dr Moitra wskazuje na jednoznaczną, jednak niebezpośrednią korelację.
Późny sen powoduje zaburzenia działania melatoniny odpowiedzialnej za nocny odpoczynek, a jej poziom z kolei ma wpływ na objawy alergii i podobnych chorób. Oczywiście duże znaczenie ma też jego długość - jeśli jest go za mało, to może ucierpieć nasze zdrowie.
Sen jest niesamowicie ważny nie tylko dla samopoczucia fizycznego, ale także kondycji psychicznej. Naukowcy stwierdzili, że eksperyment jest ciekawy i odgrywa bardzo ważną rolę w badaniach nad astmą i podobnymi dolegliwościami. Planują go powtórzyć w latach 2028 - 2029 na nowej grupie osób, co pozwoliłoby potwierdzić powiązanie późnego snu z objawami dolegliwości oddechowych i alergicznych.