Chiny znowu to zrobiły. Tajemniczy Zhongxing-1E na orbicie

Chiny wystrzeliły kolejnego satelitę na orbitę (zdjęcie ilustracyjne)
Chiny wystrzeliły kolejnego satelitę na orbitę (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska

14.09.2022 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiny wyniosły na orbitę kolejnego wojskowego satelitę komunikacyjnego. Zhongxing-1E, bo o nim mowa, został opracowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST), ale niewiele wiadomo o jego specyfikacji. Państwo Środka przedstawia go ogólnie jako satelitę telekomunikacyjnego.

We wtorek, 13 września z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan na pokładzie rakiety Long March 7A Chiny wyniosły na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę Zhongxing-1E, który według ekspertów jest wojskowym satelitą komunikacyjnym. To kolejny taki start w ostatnim czasie. Nie tak dawno donosiliśmy o wystrzeleniu w kosmos satelity Yaogan 33, o którym podobnie jak i o Zhongxing-1E niewiele wiadomo.

Chiny wystrzeliły tajemniczego satelitę

Według chińskich mediów państwowych Zhongxing-1E to satelita telekomunikacyjny oferujący "wysokiej jakości usługi transmisji głosu, danych, radia i telewizji". Państwo Środka nie zdradza jednak zbyt wielu informacji na temat specyfiki urządzenia, nie pokazało również jego zdjęć, co zdaniem serwisu Space News sugeruje, że seria satelitów Zhongxing-1 może służyć do celów wojskowych (poprzedni satelita z serii, Zhongxing-1D, został wystrzelony w listopadzie 2021 r.).

Podobne podejrzenia dotyczą satelity Yaogan 33, która zgodnie z oficjalną narracją jest urządzeniem służącym do "eksperymentów naukowych, spisu krajowych zasobów ziemi, szacowania plonów i zapobiegania katastrofom". Zachodni eksperci uważają jednak, że jest to satelita szpiegowski, który może gromadzić dane wywiadowcze dla Chin.

Jak już informowaliśmy, w tym roku Chiny od dłuższego czasu podejmuje działania, które w przyszłości mogą pomóc utrzymać lub zwiększyć obecność państwa w kosmosie. Chiny oprócz wysyłania kolejnych satelitów na orbitę tworzą kosmiczny reaktor jądrowy. Projekt realizowany Chińską Akademię Nauk docelowo ma produkować jeden megawat energii elektrycznej i znacznie ułatwi podbój kosmosu. Pomoże przykładowo produkować energię niezbędną do stworzenia kosmicznych baz.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)