Chiny znowu to zrobiły. Tajemniczy Zhongxing-1E na orbicie

Chiny wystrzeliły kolejnego satelitę na orbitę (zdjęcie ilustracyjne)
Chiny wystrzeliły kolejnego satelitę na orbitę (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska

14.09.2022 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiny wyniosły na orbitę kolejnego wojskowego satelitę komunikacyjnego. Zhongxing-1E, bo o nim mowa, został opracowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST), ale niewiele wiadomo o jego specyfikacji. Państwo Środka przedstawia go ogólnie jako satelitę telekomunikacyjnego.

We wtorek, 13 września z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan na pokładzie rakiety Long March 7A Chiny wyniosły na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę Zhongxing-1E, który według ekspertów jest wojskowym satelitą komunikacyjnym. To kolejny taki start w ostatnim czasie. Nie tak dawno donosiliśmy o wystrzeleniu w kosmos satelity Yaogan 33, o którym podobnie jak i o Zhongxing-1E niewiele wiadomo.

Chiny wystrzeliły tajemniczego satelitę

Według chińskich mediów państwowych Zhongxing-1E to satelita telekomunikacyjny oferujący "wysokiej jakości usługi transmisji głosu, danych, radia i telewizji". Państwo Środka nie zdradza jednak zbyt wielu informacji na temat specyfiki urządzenia, nie pokazało również jego zdjęć, co zdaniem serwisu Space News sugeruje, że seria satelitów Zhongxing-1 może służyć do celów wojskowych (poprzedni satelita z serii, Zhongxing-1D, został wystrzelony w listopadzie 2021 r.).

Podobne podejrzenia dotyczą satelity Yaogan 33, która zgodnie z oficjalną narracją jest urządzeniem służącym do "eksperymentów naukowych, spisu krajowych zasobów ziemi, szacowania plonów i zapobiegania katastrofom". Zachodni eksperci uważają jednak, że jest to satelita szpiegowski, który może gromadzić dane wywiadowcze dla Chin.

Jak już informowaliśmy, w tym roku Chiny od dłuższego czasu podejmuje działania, które w przyszłości mogą pomóc utrzymać lub zwiększyć obecność państwa w kosmosie. Chiny oprócz wysyłania kolejnych satelitów na orbitę tworzą kosmiczny reaktor jądrowy. Projekt realizowany Chińską Akademię Nauk docelowo ma produkować jeden megawat energii elektrycznej i znacznie ułatwi podbój kosmosu. Pomoże przykładowo produkować energię niezbędną do stworzenia kosmicznych baz.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski