Chiny wystrzeliły tajemniczego satelitę. Ma "zapobiegać katastrofom"

Chiny wystrzeliły tajemniczego satelitę. Ma "zapobiegać katastrofom"

Chiny wysłały w kosmos satelitę szpiegowskiego - zdjęcie ilustracyjne
Chiny wysłały w kosmos satelitę szpiegowskiego - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash | NASA
Karolina Modzelewska
06.09.2022 19:43, aktualizacja: 06.09.2022 21:06

Chińczycy wystrzelili w kosmos satelitę Yaogan 33, o którym tak naprawdę niewiele wiadomo. Jak donosi Space.com, urządzenie może służyć do monitorowania gruntów, plonów i klęsk żywiołowych, ale niewykluczone, że będzie również gromadzić dane wywiadowcze dla Chin.

W piątek, 2 września z centrum startowego Jiuquan, na pokładzie rakiety Long March 4C Chiny wyniosły w przestrzeń kosmiczną satelitę Yaogan 33 (02). Był to 35. udany dla tego państwa start w tym roku i 435. lot rakiety nośnej serii Long March.

Chiny wystrzeliły tajemniczego satelitę Yaogan 33 (02)

Według serwisu Space.com, powołującego się na informacje zachodnich analityków, Yaogan 33 (02) to satelita szpiegowski, o którym tak naprawdę niewiele wiadomo. Tylko tyle, że jest to jeden z nowej, sklasyfikowanej serii satelitów teledetekcyjnych.

W chińskich mediach państwowych satelity typu Yaogan 33 są opisywane, jako urządzenia służące do "eksperymentów naukowych, spisu krajowych zasobów ziemi, szacowania plonów i zapobiegania katastrofom". Taka narracja nie przemawia do wszystkich. Zachodni analitycy są zdania, że satelita może służyć nie tylko celom cywilnym, ale i wojskowym.

Space.com podkreśla, że poprzedni satelita z serii 33, Yaogan 33 (01), został wystrzelony pod koniec 2020 r. i najprawdopodobniej był systemem radaru z syntetyczną aperturą (SAR), który może wykonywać zdjęcia przez chmury i w nocy. Obecnie Yaogan 33 (01) i (02) znajdują się na podobnych orbitach.

Chiny w tym roku planują przeprowadzić rekordowe 50 startów (Stany Zjednoczone do 5 września br. już przeprowadziły 50 startów). Warto również zaznaczyć, że państwo od dłuższego czasu podejmuje działania, które w przyszłości mogą pomóc mu utrzymać lub zwiększyć obecność w kosmosie. Chiny oprócz wysyłania kolejnych satelitów na orbitę tworzą kosmiczny reaktor jądrowy. Projekt realizowany Chińską Akademię Nauk docelowo ma produkować jeden megawat energii elektrycznej.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)