Chiny wysłały astronautów na swoją stację. Wśród nich jest cywil

Chiny wysłały astronautów na swoją stację. Wśród nich jest cywil

Chiny wysyłają astronautów w kosmos
Chiny wysyłają astronautów w kosmos
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
30.05.2023 13:48

Chiny ruszają w kosmos. Trzyosobowa załoga, w skład której wszedł m.in. pierwszy cywilny chiński astronauta, ruszyła na stację orbitalną Tiangong. Podróż odbywa się w statku Shenzhou-16.

Chiny wysłały astronautów na swoją stację orbitalną Tiangong. Jak czytamy w serwisie naukawpolsce.pl, chińskie media państwowe przekazały informację o wysłaniu trzyosobowej załogi, w skład której wszedł pierwszy cywilny astronauta w historii Chin. Jest nim Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie. Do tej pory wszyscy chińscy astronauci, których nazywa się też tajkonautami, byli wojskowymi.

Astronauci wyruszyli na pokładzie statku Shenzhou-16. Pojazd wystartował we wtorek rano lokalnego czasu z ośrodka lotów kosmicznych na pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju. Jest to piąta od 2021 r. misja załogowa na chińską placówkę kosmiczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lot skierowany jest na stację Tiangong, której nazwa oznacza "Niebiański pałac". Jak poinformowała chińska Agencja ds. Kosmicznych Lotów Załogowych - Gui Haichao będzie miał za zadanie zająć się na miejscu "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych". Misja, na którą wysłano astronautów, potrwa sześć miesięcy. Po tym czasie powrócą oni na Ziemię.

W komunikacie opublikowanym w serwisie naukawpolsce.pl podkreśla się szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Pierwszy astronauta został wysłany przez Chiny w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie. W 2029 r. Chińczycy planują wysłać pierwszą załogową misję na Księżyc.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)