Chiny usuwają pandę wielką z listy zagrożonych gatunków. To wielki sukces!

Chiny usuwają pandę wielką z listy zagrożonych gatunków. To wielki sukces!
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

09.07.2021 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WWF ogłosiło w 2016 roku, że populacja pandy wielkiej jest tak liczna, że można usunąć ją z listy gatunków zagrożonych. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej nie był o tym przekonany aż do teraz. Po 5 latach stwierdzono, że gatunek jest bezpieczny.

Panda wielka to gatunek, który kojarzy nam się uroczymi i nieporadnymi niedźwiedziami. I faktycznie coś w tym jest. Te zwierzęta mają nieskoordynowane ruchy i uwielbiają leniuchować. Niestety ich styl życia w połączeniu z bezradnością oraz pogrążającą się degradacją środowiska doprowadził do zagrożenia gatunku wymarciem.

Rząd Chińskiej Republiki Ludowej od lat 70. XX wieku, raz na 10 lat, zarządzał spis liczebności osobników pand wielkich w regionach Syczuan, Gansu oraz Shaanxi. Żyje tam w przybliżeniu 87 proc wszystkich pand. W 2003 roku liczba zwierząt wynosiła 1596 sztuk, a już w 2016 - 1800, co spowodowało, że WWF usunęło je z listy gatunków zagrożonych wyginięciem i określiło je jako wrażliwe. Chiny były sceptyczne co do tego pomysłu.

Głównym problemem dotyczącym depopulacji pandy wielkiej była kwestia rozmnażania – nie tylko zapłodnienie, ale również sam cykl godowy oraz niska przeżywalność młodych. Obecnie te problemy udało się zażegnać, o czym donosi Chińskie Centrum Ochrony i Badań nad Pandą Wielką. Według danych placówki, w niewoli udaje się wyhodować coraz więcej osobników, a w ostatnich latach przeżyło aż 9 osobników wypuszczonych na wolność.

Mimo tego, że panda wielka została przez rząd Chin uznana za gatunek, który nie jest już zagrożony, wciąż będzie ona podległa specjalnej ochronie. Wciąż będą powstawały rezerwaty, a ludność będzie szkolona z zakresu chowu i opieki nad pandami. Nad wszystkim sprawuje pieczę Administracja Parku Narodowego Giant Panda w Syczuanie. Rezerwat obejmuje część 3 prowincji, w których panda wielka występuje najliczniej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)