Chiny testują najszybszy pociąg świata - rozpędza się do ponad 600 km/h

Chiny testują najszybszy pociąg świata - rozpędza się do ponad 600 km/h

Chiny testują najszybszy pociąg świata - rozpędza się do ponad 600 km/h
Źródło zdjęć: © CRCC
09.07.2019 08:31

W Chinach zaprezentowano prototyp nowej kolei magnetycznej, która będzie mogła rozpędzać się do ponad 600 km/h. Niedługo mają rozpocząć się testy, a masowa produkcja pociągów ma wystartować już w 2021 roku. Podróż pociągiem z Pekinu do Szanghaju zajęłaby niemal tyle samo czasu, co samolotem.

Chiny są światowym liderem, jeśli chodzi o opracowywanie środków transportu, a nowo zaprezentowany pociąg kolei magnetycznej robi ogromne wrażenie. Ma rozpędzać się do nieco ponad 600 km/h, co uczyni go najszybszym pociągiem na świecie. Dzięki temu podróż z Pekinu do Szanghaju może zająć około 3,5 godziny, co w porównaniu z samolotem (podróż zajmuje ok. 4,5 godziny) wygląda bardzo korzystnie.

Tak duże prędkości pociąg będzie mógł osiągać, ponieważ zastosowano przy jego konstrukcji technologię magnetyczną. Pociąg porusza się na magnetycznie zasilanej poduszce powietrznej, zamiast na kołach, które miałyby bezpośredni kontakt z torami i spowalniałyby ruch. Na razie pociąg jest w fazie testów, ale masowa produkcja ma ruszyć w 2021 roku.

Już teraz w Chinach jeździ najszybsza kolej świata, która łączy lotnisko pod Szanghajem z centrum miasta. Pociąg porusza się z prędkością 431 km/h po 30 km trasie. W tym wyścigu konkuruje również Japonia, której prototypowy pociąg osiągnął prędkość 603 km/h. Kraj ten buduje również szybką kolej łączącą Tokio i Nagoyę - prędkość jaką będą osiągać pociągi to ok. 505 km/h.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (193)