Chiny świętują 70. rocznicę utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Pokaz militarnej siły [WIDEO]

Chiny świętują 70. rocznicę utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Pokaz militarnej siły [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Getty Images

01.10.2019 13:08, aktual.: 01.10.2019 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiny świętują 70-lecie proklamowania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. W Pekinie odbyła się z tej okazji wielka defilada, podczas której zaprezentowano m.in. nowe chińskie pociski batalistyczne Dongfeng 41 zdolne do przenoszenia wielu osobno wycelowanych pocisków nuklearnych.

15 tysięcy żołnierzy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, 580 sztuk sprzętu wojskowego i 160 statków powietrznych nad głowami maszerujących – tak świętują Chiny.

Prezydent Chin Xi Jinping podczas otwarcia wydarzenia stwierdził, że "żadna siła nie jest w stanie zatrzymać podążającego naprzód chińskiego narodu." Prezydent, tak jak nakazuje tradycja ChRL, witał żołnierzy z tego samego miejsca, w którym Mao Zedong ogłosił ustanowienie komunistycznych Chin 70 lat wcześniej.

W Chinach święto, w Hongkongu protesty

Kiedy Chiny świętowały i demonstrowały swoją wojskową potęgę w Hongkongu oficjalne uroczystości były bardzo ograniczone - odwołano fajerwerki, które co roku pojawiały się tam z okazji tego święta.

Protestujący w Hongkongu zaplanowali tego dnia serie sześciu demonstracji w różnych dzielnicach miasta i masowy marsz, który nie został zatwierdzony przez władze jako legalne zgromadzenie. W Hongkongu cały czas dochodzi do aktów przemocy.

W ostatni, 17 weekend konfliktu, protestujący ścierali się z policją rzucając koktajle Mołotowa, a służby odpowiadały gazem łzawiącym i gumowymi pociskami. Padł też jeden strzał ostrzegawczy ze strony policji.

Źródło: TVN24.pl, Edition.cnn.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)