Chiny straszą Google'a

Chiny straszą Google'a

Chiny straszą Google'a
Źródło zdjęć: © WP
12.03.2010 15:32

Firma Google musi przestrzegać chińskiego prawa, a jeśli tego nie będzie robiła to "poniesie konsekwencje" - powiedział w piątek minister przemysłu i technologii informatycznych w rządzie Chin Li Yizhong (czyt. Li Ji-czong)

"Jeśli chcesz robić coś, co nie jest zgodne z chińskim prawem i przepisami, nie jesteś przyjacielem, jesteś nieodpowiedzialny i będziesz musiał ponieść konsekwencje" - powiedział minister.

Jak zauważa agencja Associated Press, Li nie dał tym samym sygnału, że możliwy jest kompromis w sporze między władzami w Pekinie a amerykańskim koncernem. Dotyczy on kwestii cenzury i ataków hakerskich na pocztę elektroniczną Google'a. Amerykanie twierdzą, że dokonane one zostały z Chin. W styczniu Google zagroził wycofaniem się z tego kraju.

Obraz
© (fot. IDG)

"To, czy wycofają się, czy nie, zależy od nich. Lecz jeśli to zrobią, to chiński rynek internetu wciąż będzie się rozwijał" - powiedział w piątek minister Li.

W środę dyrektor generalny internetowego giganta Eric Schmidt powiedział, że toczą się aktywne negocjacje z Pekinem, i że oczekuje rozwiązania sporu w niedalekiej przyszłości.

Chiny mają największy na świecie rynek internetowy - liczbę użytkowników sieci szacuje się na 38. miliony. Google posiada 35 proc. rynku wśród wyszukiwarek internetowych działających w Chinach, podczas gdy jego miejscowa konkurencja - Baidu Inc. - około 60 proc.

Chińscy użytkownicy Google'a, a nawet niektóre media państwowe ostrzegły, że utrata potężnego rywala może spowolnić rozwój przemysłu internetowego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)