Trwa ładowanie...
ycipk-x21mv7

Chiny ostrzegają Wielką Brytanię: "Nie wykonujcie za kogoś brudnej roboty"

Chiny ostrzegły Brytyjczyków, by nie wysyłali swoich okrętów w pobliże spornych wysp na Morzu Południowochińskim. "Jeśli Wielka Brytania i USA połączą siły w naruszaniu suwerenności terytorialnej Chin, będzie to traktowane jako wrogi akt".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny ostrzegają Wielką Brytanię
Chiny ostrzegają Wielką Brytanię (Youtube.com)
ycipk-x21mv7

Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii, Liu Xiaoming zaapelował do władz na wyspach, by "nie wykonywały za kogoś brudnej roboty". Była to reakcja na sugestie, że brytyjski lotniskowiec z amerykańskimi samolotami na pokładzie mógłby przepłynąć w pobliżu Wysp Spratly, do których Chiny roszczą sobie wyłączne prawo.

Chiny grożą interwencją zbrojną

ycipk-x21mv7

Chiński dyplomata nie przyjmuje argumentu, że brytyjska Royal Navy będzie działała zgodnie z międzynarodowymi zasadami swobody żeglugi.

"Morze Południowochińskie jest dużym zbiornikiem, ma trzy miliony kilometrów kwadratowych, nie mamy nic przeciwko temu, gdy ktoś po nim żegluje, ale nie może wpływać na chińskie wody terytorialne. Jeśli tego nie robicie, nie ma problemu" - powiedział Liu Xiaoming.

Zobacz także: USA. Samolot wojskowy przypadkowo wystrzelił pocisk nad Arizoną

Wyspy Spratly i Wyspy Paracelskie to niewielkie, położone na strategicznych szlakach handlowych archipelagi na Morzu Południowochińskim. Są one przedmiotem sporów terytorialnych między państwami Azji Południowo-Wschodniej. Prawa do nich roszczą sobie różne państwa, poza Chinami są to między innymi Wietnam i Filipiny.

ycipk-x21mv7

Stany Zjednoczone kwestionują roszczenia Chin, zarzucając Pekinowi nielegalną budowę instalacji i budynków wojskowych na wyspach. Jak informuje Sky News, Chińczycy postawę Amerykanów określają jako despotyczną i prowokacyjną.

Chiński attaché obrony ostrzegł dziś Brytyjczyków, że "jeśli Wielka Brytania i USA połączą siły w naruszaniu suwerenności i integralności terytorialnej Chin, będzie to traktowane jako wrogi akt". W takim przypadku, Pekin nie wyklucza interwencji zbrojnej.

Czytaj także: Trump cofa blokadę na Chiny. Będzie zgoda na współpracę

ycipk-x21mv7

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-x21mv7

ycipk-x21mv7
ycipk-x21mv7