Chiny odnowiły licencję Google'a

Chiny odnowiły licencję Google'a
Źródło zdjęć: © AFP

09.07.2010 15:08, aktual.: 09.07.2010 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google może kontynuować działalność w Chinach. Jego rzeczniczka poinformowała w piątek, że władze chińskie odnowiły tej firmie licencję, więc Google będzie więc nadal oferował internautom w Chinach swą wyszukiwarkę internetową i "lokalne produkty"

Licencja stanęła pod znakiem zapytania, gdy wiosną, nie godząc się na wymogi chińskiej cenzury, Google zaczął automatycznie przekierowywać do Hongkongu chińskich internautów, chcących skorzystać z jego wyszukiwarki. Pekin zakwestionował to posunięcie.

Obraz
© (fot. AFP)

Google zaproponował władzom chińskim alternatywne rozwiązanie - likwidację automatycznego przekierowania, ale tak, że na jego chińskiej stronie google.cn nie ma wyszukiwarki, a jedynie link do strony w Hongkongu (google.com.hk) z jej pełną, nieocenzurowaną funkcjonalnością. Tę chińską stronę Google nazwał "Landing Page"; nazwa ma sugerować, że chińscy internauci "wylądują" tam, gdzie mogą skorzystać z wyszukiwarki.

Rząd chiński domaga się od dostawców usług internetowych "odfiltrowywania" informacji na temat Tybetu, czy krwawego stłumienia demonstracji na placu Tiananmen w 198. roku.

W piątek na chińskiej stronie Google'a była nadal wspomniana "Landing Page" z linkiem do strony w Hongkongu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)