Chiński materiał wytrzymuje temperaturę 3000 stopni Celsjusza. Zrobili z niego hipersoniczny pojazd

Chińscy naukowcy twierdzą, że stworzyli materiał odporny na temperatury około 3000 stopni Celsjusza. Będzie podstawowym tworzywem wykorzystywanym do budowy pocisków i pojazdów hipersonicznych. Pozwoli bezpiecznie osiągać prędkości od Mach 5 do 20.

Chiński materiał wytrzymuje temperaturę 3000 stopni Celsjusza. Zrobili z niego hipersoniczny pojazd
Źródło zdjęć: © Xiamen University
Arkadiusz Stando

Według doniesień, nowy materiał Chińczyków składa się z ceramiki oraz metali ogniotrwałych. "Umożliwia samolotom hipersonicznym lot z prędkością 5 do 20 Machów, przez nawet kilka godzin. Wysokie temperatury spowodowane tarciem pomiędzy samolotem a powietrzem osiągają nawet 2000-3000 stopni Celsjusza. Żaden znany materiał metalowy nie byłby w stanie tego znieść" - brzmi część raportu.

Fan Jinglian, naukowiec prowadzący projekt ocenił swój twór w wywiadzie z chińską prasą. Jak mówi: "przewyższa wszystkie podobne materiały o wysokiej temperaturze topnienia, niskiej gęstości i wysokiej plastyczności, stworzone zagranicą".

Naukowiec porównuje strukturę swojego materiału do kostki brukowej. "Pomyśl o ceramice jak o kostce brukowej lub granulkach, a metale ogniotrwałe są jak beton. W wysokich temperaturach ceramika będzie działać jak granulki, które pokryją ogniotrwałe metale, aby nie uległy zmiękczeniu i odkształceniu" - mówił Jinglian.

Zobacz też wideo: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

Jak informują Chińczycy, za pomocą tego materiału stworzono już pierwszy testowy pojazd. Na zdjęciu widzicie Jiageng-I. To pojazd hipersoniczny wielokrotnego użytku, który został przetestowany już 23 kwietnia. Jak twierdzą inżynierowie, wzniósł się na wysokość 26,2 km oraz wylądował z pomocą spadochronu.

Obraz
© Xiamen University

Chińczycy od lat pracują nad budową hipersonicznych samolotów oraz pocisków. Pierwsze prace nad tego typu rozwiązaniami rozpoczęły się już w 2009 roku. Dotychczas przetestowano już wiele pojazdów typu "waverider". Jednak żaden z nich nie był w stanie dorównać możliwościom nowego Jiageng-1.

Artykuł wraz z komentarzem naukowca ukazał się 28 kwietnia w chińskim serwisie Global Times.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (273)