Chiński materiał wytrzymuje temperaturę 3000 stopni Celsjusza. Zrobili z niego hipersoniczny pojazd

Chiński materiał wytrzymuje temperaturę 3000 stopni Celsjusza. Zrobili z niego hipersoniczny pojazd
Źródło zdjęć: © Xiamen University
Arkadiusz Stando

03.05.2019 19:00, aktual.: 03.05.2019 19:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińscy naukowcy twierdzą, że stworzyli materiał odporny na temperatury około 3000 stopni Celsjusza. Będzie podstawowym tworzywem wykorzystywanym do budowy pocisków i pojazdów hipersonicznych. Pozwoli bezpiecznie osiągać prędkości od Mach 5 do 20.

Według doniesień, nowy materiał Chińczyków składa się z ceramiki oraz metali ogniotrwałych. "Umożliwia samolotom hipersonicznym lot z prędkością 5 do 20 Machów, przez nawet kilka godzin. Wysokie temperatury spowodowane tarciem pomiędzy samolotem a powietrzem osiągają nawet 2000-3000 stopni Celsjusza. Żaden znany materiał metalowy nie byłby w stanie tego znieść" - brzmi część raportu.

Fan Jinglian, naukowiec prowadzący projekt ocenił swój twór w wywiadzie z chińską prasą. Jak mówi: "przewyższa wszystkie podobne materiały o wysokiej temperaturze topnienia, niskiej gęstości i wysokiej plastyczności, stworzone zagranicą".

Naukowiec porównuje strukturę swojego materiału do kostki brukowej. "Pomyśl o ceramice jak o kostce brukowej lub granulkach, a metale ogniotrwałe są jak beton. W wysokich temperaturach ceramika będzie działać jak granulki, które pokryją ogniotrwałe metale, aby nie uległy zmiękczeniu i odkształceniu" - mówił Jinglian.

Jak informują Chińczycy, za pomocą tego materiału stworzono już pierwszy testowy pojazd. Na zdjęciu widzicie Jiageng-I. To pojazd hipersoniczny wielokrotnego użytku, który został przetestowany już 23 kwietnia. Jak twierdzą inżynierowie, wzniósł się na wysokość 26,2 km oraz wylądował z pomocą spadochronu.

Obraz
© Xiamen University

Chińczycy od lat pracują nad budową hipersonicznych samolotów oraz pocisków. Pierwsze prace nad tego typu rozwiązaniami rozpoczęły się już w 2009 roku. Dotychczas przetestowano już wiele pojazdów typu "waverider". Jednak żaden z nich nie był w stanie dorównać możliwościom nowego Jiageng-1.

Artykuł wraz z komentarzem naukowca ukazał się 28 kwietnia w chińskim serwisie Global Times.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (273)
Zobacz także