Chiński atomowy okręt podwodny w Google Earth

Chiński atomowy okręt podwodny w Google Earth09.07.2007 20:00
Chiński atomowy okręt podwodny w Google Earth

W serwisie GoogleEarth pojawiła się fotografia chińskiego okrętu podwodnego nowej klasy. Okręt o napędzie atomowym zdolny jest do przenoszenia pocisków balistycznych. Zdjęcie wykonał komercyjny satelita Quickbird pod koniec 2006 r.

Okręt należy do klasy Jin, o której istnieniu od jakiegoś czasu krążyły plotki. Zdjęcie zaprezentowane w Google Earth jest pierwszym opublikowanym dowodem istnienia tej broni. Fotografię odnalazł i zidentyfikował Hans Kristensen, dyrektor sekcji Nuclear Information Project w Federacji Amerykańskich Naukowców.

Przez 20 lat w chińskiej flocie służyły okręty podwodne klasy Xia, z uwagi jednak na problemy techniczne nigdy nie wykorzystywano ich do dalekich patroli. Okręty te pełniły za to funkcje szkoleniowe.

Okręt klasy Jin jest ok. 10 metrów dłuższy od jednostek Xia, co zawdzięcza powiększonemu przedziałowi rakietowemu, prawdopodobnie przystosowanemu do przenoszenia większych rakiet ( o większym zasięgu ). Nie wiadomo też, ile pocisków może przenosić okręt ( mówi się o 12-16 pociskach ). Wprowadzenie do służby pięciu nowych jednostek klasy Jin zapewniłoby Chinom stałą obecność na oceanach.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)