Chińska Stacja Kosmiczna nad Polską. W tych dniach warto spojrzeć w niebo
06.08.2022 17:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak donosi serwis Nocne Niebo, w nadchodzących dniach nad Polską będzie można zaobserwować Chińską Stację Kosmiczną. Jej przeloty będą trudne do wychwycenia, ale wprawni obserwatorzy, szczególnie osoby mieszkające na południu kraju, mogą podjąć wyzwanie.
Nocne Niebo donosi, że nad Polską będzie można zaobserwować Chińską Stację Kosmiczną Tiangong. Jak jednak zaznacza serwis "są to trudne do wychwycenia przeloty ze względu na niską trajektorię lotu z punktu widzenia mieszkańców Polski. Najlepsze warunki do obserwacji będą na południu kraju, im wyżej na północ tym przeloty będą niżej na niebie".
Chińska Stacja Kosmiczna nad Polską
Nocne Niebo pociesza jednak, że obserwatorzy w Poznaniu bez problemu zaobserwowali obiekt na zanieczyszczonym światłem niebem. Dlatego warto zaryzykować i spojrzeć w nocne niebo. Kiedy to zrobić? Przeloty Chińskiej Stacji Kosmicznej nad Polską będą widoczne:
- 6 sierpnia około godz. 4:30
- 7 sierpnia około godz. 3:32
- 8 sierpnia około godz. 4:07
Chińską Stację Kosmiczną, podobnie jak i inne obiekty pojawiające się na nocnym niebie, najlepiej obserwować przy sprzyjających warunkach pogodowych, z dala od infrastruktury miejskiej, a szczególnie wysokich budynków oraz jasnych świateł. Stacja powinna być widoczna gołym okiem, ale można skorzystać z amatorskiego teleskopu i przy okazji popodziwiać widoczne na niebie gwiazdy lub Księżyc. Być może uda nam się dostrzec tzw. "spadającą gwiazdę", bo jak już informowaliśmy, od 17 lipca do 24 sierpnia na niebie widoczne będą Perseidy, czyli jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Ich maksimum przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia.
W tym roku oglądanie maksimum roju Perseidów może być nieco utrudnione. Wszystko za sprawą pełni Księżyca, która również pojawi się 12 sierpnia. Zazwyczaj podczas tego wydarzenia na niebie widać około 50-100 spadających gwiazd na godzinę. Jednak tej nocy Srebrny Glob będzie najjaśniejszym obiektem na niebie i przyćmi wszystko inne. Dlatego widoczne będą wyłącznie najjaśniejsze Perseidy.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski