Rój Perseidów 2022. NASA przypomina, kiedy spojrzeć w niebo

Rój Perseidów 2022 przypada na 12 i 13 sierpnia
Rój Perseidów 2022 przypada na 12 i 13 sierpnia
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

02.08.2022 16:30, aktual.: 02.08.2022 20:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maksimum roju Perseidów to wyjątkowa okazja dla wszystkich fanów obserwacji nocnego nieba do zobaczenia tzw. deszczu spadających gwiazd. NASA przypomina o terminie tego wydarzenia i zwraca uwagę, że zbiegnie się ono z sierpniową pełnią Księżyca. Wyjaśniamy, dlaczego to nie jest dobra wiadomość.

NASA przypomina, że maksimum roju Perseidów będzie można obserwować pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Podczas tego wydarzenia na niebie zazwyczaj pojawia się około 50-100 spadających gwiazd na godzinę. Dlatego przy sprzyjających warunkach pogodowych trudno je przeoczyć. Amerykańska agencja kosmiczna zwraca jednak uwagę na pewną niedogodność - pełnię Księżyca, która przypada na 12 sierpnia.

Maksimum roju Perseidów a pełnia Księżyca

Zdaniem Bill'a Cooke'a, astronoma NASA, który zarządza Biurem Meteoroid Environment w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama "tegoroczny szczyt Perseidów przyniesie najgorsze możliwe okoliczności dla obserwatorów". Wszystko za sprawą wspomnianej pełni. Srebrny Glob będzie najjaśniejszym obiektem na niebie i przyćmi wszystko inne. Dlatego widoczne będą wyłącznie najjaśniejsze Perseidy.

Cooke zaznaczył, że normalnie obserwatorzy w Ameryce Północnej oglądaliby 50-60 meteorów na godzinę, ale w tym roku będzie to zaledwie 10-20 meteorów na godzinę. Nie powinno nas to zniechęcać, bo szanse na zobaczenie tzw. spadających gwiazd wciąż są spore, a kolejna taka szansa (jeśli chodzi o maksimum roju Perseidów) pojawi się dopiero za rok. Spadające meteory będzie można obserwować praktycznie do końca sierpnia, ale nie ich liczba nie będzie już tak imponująca.

Maksimum roju Perseidów - jak i kiedy obserwować?

Na obserwację najlepiej wybrać się z dala od miejskich świateł i wysokich zabudowań późną nocą lub nad ranem. Właśnie wtedy Perseidy będą najbardziej widoczne. Przy sprzyjających warunkach pogodowych spadające gwiazdy będą widoczne gołym okiem, ale można uzbroić się w amatorski teleskop, który pozwoli dostrzec więcej szczegółów.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także