Chińscy hakerzy zaatakowali stronę festiwalu filmowego

Chińscy hakerzy zaatakowali stronę festiwalu filmowego

Chińscy hakerzy zaatakowali stronę festiwalu filmowego
27.07.2009 14:46

Chińscy hakerzy włamali się w sobotę na stronę internetową Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Melbourne, którego organizatorzy planują pokaz filmu dokumentalnego o ujgurskiej działaczce Rebiji Kadir oraz zaproszenie jej na projekcję - powiadomił w niedzielę internetowy serwis BBC.

Hakerzy zamienili na krótko zawartość strony festiwalu na chińską flagę i krytyczne wobec Kadir hasła.

Podobne ataki na witrynę internetową największego australijskiego festiwalu filmowego powtarzają się już od 1. dni - powiedział jego dyrektor Richard Moore.

Jak podkreślił, także attache kulturalny chińskiego konsulatu w Melbourne próbował nakłonić go do rezygnacji z zaplanowanej na 8 sierpnia projekcji australijskiego dokumentu "Ten Conditions of Love" w reżyserii Jeffa Danielsa.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jak podaje BBC, w piątek, w dniu rozpoczęcia festiwalu, Pekin wycofał z niego cztery zgłoszone wcześniej filmy.

Mieszkająca w USA Rebija Kadir stoi na czele Światowego Kongresu Ujgurów. Władze chińskie oskarżają ją o wywołanie zamieszek między Hanami (etnicznymi Chińczykami) a wyznającymi islam Ujgurami, do jakich doszło na początku lipca w Urumczi, stolicy chińskiego Regionu Autonomicznego Sinkiang-Ujgur. Zginęło w nich prawie 20. ludzi, a ponad 1600 zostało rannych.

62-letnia Kadir była kiedyś najbogatszą kobietą w Chinach. Następnie, oskarżona o spiskowanie przeciwko władzom, spędziła sześć lat w chińskim więzieniu. W USA przebywa od 200. roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)