Chińczycy wystrzelili Chang Zheng 5. Są gotowi do lotu na Marsa

Chińczycy wystrzelili Chang Zheng 5. Są gotowi do lotu na Marsa
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

28.12.2019 18:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piątek 27 grudnia Chińczycy wystrzelili jedną z najpotężniejszych rakiet na świecie. Jej sukces oznacza duży krok naprzód w kierunku planowanej misji na Marsa w 2020 r.

Ciężka rakieta Chang Zheng 5 wystartowała w locie testowym, wynosząc na orbitę nowego satelitę. Wystartowała z Wenchang, na południu wyspy Hainan około 13:45 naszego czasu. Lot rakiety transmitowano w publicznej telewizji CCTV. Jak informuje chińska agencja prasowa Xinhua, po upływie 2000 sekund (ponad pół godziny), satelita Shijian 20 znalazł się na określonej orbicie".

Wysłanie Chang Zheng 5 na orbitę okołoziemską było ostatecznym testem kluczowej technologii dla następnych misji kosmicznych. Przede wszystkim nowa rakieta jest większa od poprzednika (Chang Zheng 4), co umożliwia większą ładowność oraz zabranie większej ilości paliwa. Może być kluczowa dla planowanych lotu na Marsa.

Chiński apetyt na Marsa - planują przegonić NASA

Xinhua informuje, że podczas lotu "testowano kluczowe technologie związane z przyszłymi misjami kosmicznymi". Udany start oznacza dobre prognozy dla ambitnych planów Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA). Już w 2020 roku na Marsa ma polecieć rakieta Chang Zheng 5, zabierając ze sobą pierwszą sondę marsjańską.

Chińczycy planują podbić Czerwoną Planetę. Do 2022 roku na Marsie ma powstać pierwsza stacja kosmiczna. Udane uruchomienie jest kluczową częścią ambitnych planów Chin dotyczących misji na Czerwoną Planetę w przyszłym roku i ma nadzieję na założenie stacji kosmicznej do 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)