Chińczycy przegonili świat - ten satelita wyprzedza wszystko, co zrobił zachód

Chińczycy przegonili świat - ten satelita wyprzedza wszystko, co zrobił zachód
15.09.2016 18:46
Chińczycy przegonili świat - ten satelita wyprzedza wszystko, co zrobił zachód
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Chińczycy jako pierwsi na świecie umieścili na orbicie okołoziemskiej satelitę do łączności kwantowej. Do tej pory nikomu się to wcześniej nie udało. Co to oznacza w praktyce? Państwo środka uzyskało właśnie technologię, dzięki której może się komunikować nawet w kosmosie z prędkością wyższą, niż prędkość światła. Do tego, nie da się obecnie podsłuchać czy też rozszyfrować przesyłanych w ten sposób danych. Czeka nas prawdziwa rewolucja telekomunikacyjna, a przesyłanie ogromnych ilości danych na drugi koniec świata stanie się szybsze, tańsze i bezpieczniejsze.

Chińscy naukowcy do stworzenia systemu komunikacyjnego wykorzystali pary splątanych ze sobą kwantowo fotonów (subatomowych cząstek światła). Zmiana stanu jednego z nich pociąga automatycznie zmianę stanu drugiego. Fizycy do dziś uznają to zjawisko za absolutny fenomen. Pojawią się nawet określenia jak "szaleństwo i czarna magia" –. właśnie takimi słowami komentował chińskiego satelitę Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu.

Brak możliwości wykradzenia danych i podsłuchania transmisji to największa zaleta systemu opracowanego przez chińskich inżynierów. Na pokładzie satelity zamontowany jest specjalny laser o szczególnych właściwościach. Pary fotonów które w nim powstają cechują się tak zwanym „efektem obserwatora”. Oznacza to, że nie da się zaobserwować stanu kwantowego bez jednoczesnej jego zmiany. Porównując to klasycznej komunikacji np. w sieciach telefonicznych. Jeśli dostrzeglibyśmy transmisję danych w kablu telefonicznym, to już sam fakt tego, że ją obserwujemy zmienia układ zapisanych danych. Na nic zdadzą się zatem próby rozszyfrowania transmisji, czy też podsłuchiwania danych w niezauważony dla nadawcy sposób. Tylko prawowity odbiorca klucza szyfrującego wysłanego przez satelitę zdolny będzie odczytać dane. To właśnie z tego powodu fizycy tak ochoczo odwołują się do słów fenomen i magia.

Nad naziemnymi sposobami przesyłania danych od wielu lat pracują naukowe ośrodki w USA, Europie i Azji. Transmisje są możliwe, jednak ich skuteczność spada wraz z odległością. Do tej pory mówiono o zasięgu maksymalnie około 14. km. Chiny od dawna pracowały nad tego typu sposobem komunikacji. W roku 2005, zespołowi pod kierunkiem profesora Jianwei Pan, udało się przesłać sygnał na odległość 40 km. W 2012 przystąpiono do prac nad programem kosmicznym, którego pierwsze efekty widzimy w tym roku. Satelita o nazwie Mocjusz (Mozi, Mocius) został umieszczony na orbicie na wysokości 600 km.

Głównym celem chińczyków jest zbudowanie pełniej infrastruktury kosmicznej, która pozwoli na prowadzenie całkowicie bezpiecznej łączności na dużych odległościach z pominięciem infrastruktury naziemnej. Czy wpłynie to przeciętnego Kowalskiego? Zdecydowanie tak. We współczesnych czasach jednym z największych zagrożeń jest cyberprzestępczość i kradzież danych. Często najsłabszym ogniwem jest człowiek i to my sami, zwiedzeni socjotechnicznymi metodami, podajemy nieświadomie nasze hasła i loginy. Z drugiej strony, spora część kradzieży (w szczególności pieniędzy) obydwa się poprzez włamania do sieci bankowych i telekomunikacyjnych. Kwantowa transmisja danych np. od terminalna płatniczego do banku sprawi, że nikt nie przechwyci numeru naszej karty. Elektroniczne transakcje i łączność między bankami staną się w pełni bezpieczne i nawet gdyby ktoś niepowołany chciał tylko sprawdzić samo występowanie przesyłania danych, to te automatycznie się zmienią i staną się bezużyteczne. Z tak bezpiecznych metod przesyłania
informacji zadowoleni będą także wojskowi. Wysoka prędkość przesyłu otwiera także drzwi przed nowymi usługami –. telewizyjne transmisje w jakości 4K, 8K a nawet 360 stopni (dziś praktycznie nieobecne, bo zbyt kosztowne) staną się znacznie łatwiej dostępne.

_ Leszek Pawlikowski _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)