Chińczycy lata temu wykupili radzieckie lotniskowce. Powstał hotel i park rozrywki

Chińczycy lata temu wykupili radzieckie lotniskowce. Powstał hotel i park rozrywki

Chińczycy lata temu wykupili radzieckie lotniskowce. Powstał hotel i park rozrywki
Źródło zdjęć: © enorth.com.cn
Arkadiusz Stando
07.12.2018 12:20, aktualizacja: 07.12.2018 14:25

W latach 1975-1991 radzieckie krążowniki lotnicze były największymi jednostkami morskimi ZSRR. Chińczykom musiały bardzo zaimponować, bo spośród trzech tego typu okrętów, dwa trafiły w ich ręce. Jeden przerobili na park rozrywki w Shenzhen, a drugi na luksusowy hotel w Tiencin.

Historia radzieckich krążowników lotniczych projektu 1143 jest bardzo zawiła. Szczególnie w przypadku okrętu "Mińsk", który kilkukrotnie został "uratowny przed śmiercią".

"Mińsk" - drugi okręt typu 1143

30 czerwca 1993 roku okręt "Mińsk" został wycofany ze służby. Przeszedł na emeryturę w wyniku poważnej awarii. Wymagała napraw na terenie stoczni Chernomorskiy w Mykolayiv, położonej na nowo niepodległej Ukrainie. Nie są znane powody, ale nawet nie podjęto próby naprawy.

Dwa lata później trafił w ręce biznesmena z Korei Południowej. Tam miał zostać zezłomowany, ale nieustane protesty ekologów doprowadziły do odejścia od tego pomysłu. Wówczas pojawiła się opcja Chiny.

Od południowo-koreańskiej firmy krążownik odkupiła chińska państwowa stocznia, zajmująca się między innymi złomowaniem okrętów. I tutaj ponownie statek został uratowany przed "pójściem na części". Za kwotę 4,3 miliona dolarów chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją gier video wykupiło "Mińsk".

I co zrobili? Zamienili lotniskowiec w park rozrywki "Minsk World"! Tak, dzieło Związku Radzieckiego zostało zamienione w centrum rozrywki dla rodzin z dziećmi. W 2000 roku w Shenzen otwarto tą atrakcję, ale radość długo nie trwała. Firma, która zainwestowała swoje zyski w zakup okrętu "Mińsk" zbankrutowała w 2006 roku.

Okręt został wystawiony na aukcję. Kilka dni później wraz z terenem parku sprzedano go za ówczesne 128 milionów Jenów. Wykupiła je państwowa instytucja CITIC. Następnie dopiero w 2013 roku statek trafił w ręce Dalian Yongjia Group, firmy która zdecydowała się odtworzyć pomysł "Minsk World". Statek w 2017 roku znów stał się parkiem rozrywki, tym razem w mieście Nantong.

"Kijew" - pierwszy okręt typu 1143

Historia okrętu "Kijew" nie jest tak dramatyczna, jak w przypadku "Mińska", ale... ten lotniskowiec również trafił w ręce Chińczyków. Pierwszy "Kijew" trafił do służby w 1976 roku. Najpierw, jako okręt Floty Północnej, a dosłownie chwilę później wraz z 5 samolotami Jak-36M na pokładzie został przebazowany z Morza Czarnego przez Morze Śródziemne do Siewieromorska. Podczas swojej służby, "Kijew" przebył 240 850 mil morskich, z jego pokładu odbyło się 4258 startów samolotów i 9154 śmigłowców!

Obraz
© NEWS.CN
Obraz
© NEWS.CN
Obraz
© NEWS.CN

W 2000 roku, 7 lat po zakończeniu służby okrętu, inna chińska firma z miasta Tiencin wykupiła "Kijew". Tym razem nie powstał park rozrywki, ale... luksusowy hotel. To prawdopodobnie jedyna taka atrakcja na świecie. Na pokładzie "Kijewa" zmieszczono 148 pokoi hotelowych, w tym dwa apartamenty klasy prezydenckiej i trzy pokoje VIP. Posiada także własną restaurację, w której od czasu do czasu odbywają się dodatkowe imprezy i festiwale. Co ciekawe, na zdjęciach satelitarnych wokół Kijewa można zauważyć ewidentnie miejsce na kolejne okręty-hotele.

Obraz
© google maps
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)