Chińczycy fałszują dane sportowców - wyszukiwarka dowodem

Chińczycy fałszują dane sportowców - wyszukiwarka dowodem

21.08.2008 13:01, aktual.: 21.08.2008 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański specjalista ds. bezpieczeństwa twierdzi, iż znalazł dowody skandalicznego oszustwa, popełnionego przez chińskich działaczy sportowych oraz władze tego kraju. Stryde Hax przeanalizował archiwalne strony WWW zapisane w najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarce internetowej i odkrył, że kilka chińskich gimnastyczek posługuje się sfałszowanymi dokumentami, w których zawyżono ich wiek.

W myśl zasad ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w zawodach na igrzyskach olimpijskich mogą brać udział tylko sportowcy, którzy w dniu rozpoczęcia imprezy mieli ukończone 16 lat. Stryde Hax ( to pseudonim ) postanowił skonfrontować dane kilku młodych gimnastyków i gimnastyczek oficjalnie przedstawiane przez Chińczyków z informacjami, które znaleźć można w chińskim Internecie. Wykorzystał w tym celu najpopularniejszą w tym kraju wyszukiwarkę - Baidu ( a także Google ).

Hax znalazł w archiwum wyszukiwarki ( tzn. na zapisanych w jej pamięci kopiach stron ) liczne informacje na temat dwóch gimnastyczek - He Kexin oraz Jiang Yuyuan ( obie należą do drużyny, która wywalczyła w Pekinie złoty medal ). Z oficjalnych dokumentów reprezentacji oraz wydanych przez chińskie władze dowodów tożsamości wynika, że mają one po 16 lat. Stryde Hax wykrył jednak, że jeszcze kilka lat temu na chińskich sportowych stronach WWW podawano, że obie urodziły się w 1994 r. ( czyli, że mają obecnie po 14 lat - za mało, by brać udział w olimpiadzie ). Specjalista twierdzi też, że wiele stron zawierających prawdziwe dane obu gimnastyczek zostało usuniętych z Internetu.

Warto wspomnieć, że podobne oskarżenia pod adresem chińskich działaczy wysuwali wcześniej dziennikarze New York Timesa oraz agencji prasowej AP - Stryde jako pierwszy przygotował jednak solidną dokumentację oszustwa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie specjalisty - Strydehax.blogspot.com - http://strydehax.blogspot.com/2008/08/hack-olympics.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także