Chile. Szczątki samolotu na dnie oceanu. Może to być wrak zaginionego Herculesa

Chilijskie dowództwo lotnictwa wojskowego poinformowało, że udało się wydobyć szczątki samolotu, który został odnaleziony w Cieśninie Drake'a, między Ziemią Ognistą a zachodnią Antarktydą. Najprawdopodobniej jest to wrak zaginionego w poniedziałek transportowca Hercules.

Chile. Szczątki samolotu na dnie oceanu. Może to być wrak zaginionego Herculesa
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA

12.12.2019 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W poniedziałek 9 grudnia, zaraz po starcie z Punty, zaginął transportowiec chilijskich sił powietrznych - Hercules. Na jego pokładzie było 38 osób. Dopiero dzisiaj generał Eduardo Mosqueira, dowodzący akcją poszukiwawczą powiadomił, że udało się odnaleźć szczątki samolotu.

Wrak zlokalizowano ok. 30 km na południe od miejsca, gdzie po raz ostatni nawiązano kontakt radiowy z załogą Herculesa. Władzom udało się wyciągnąć szczątki z wody, dzięki czemu możliwe poznanie przyczyn wypadku. BBC podaje, że Gubernator Fernández nie podał wielu szczegółów dotyczących wypadku, jednak potwierdził znalezienie wraku oraz szczątek osób, które były na pokładzie samolotu. Tej informacji nie potwierdził jednak siły wojskowe Chile.

Celem podróży samolotu typu C-130 Hercules była baza polarna na Antarktydzie należąca do Chile Niestety kontakt został utracony wkrótce po starcie maszyny. Jak podaje BBC, na pokładzie maszyny było 17 czoków załogi oraz 21 pasażerów, a wśród nich 3 żołnierzy oraz 15 przedstawicieli sił powietrznych kraju.

- Będziemy kontynuować poszukiwania i mamy nadzieję na odnalezienie ciał i czarnych skrzynek - powiedział dziennikarzom generał Eduardo Mosqueira. Przyznał również, że akcja będzie trwała do skutku, jednak nie dłużej niż przez sześć kolejnych dni. W poszukiwania włączyła się również Argentyna i Brazylia, udostępniając swoje okręty i statki. W akcji uczestniczą także amerykańskie i urugwajskie samoloty. USA i Izrael zapewnia też wsparcie satelitarne.

samolotkatastrofawiadomości
Komentarze (0)