Chcieli wycofać rosyjski sprzęt. Po roku zmienili zdanie

Malezja ogłosiła, że samodzielnie zmodernizowała swoje myśliwce Su-30 - podaje ukraiński portal Defense Express. To o tyle zaskakujące, iż wcześniej kraj mierzył się z problemami z dostępnością do części zamiennych tych maszyn.

Su-30MKM - zdjęcie ilustracyjne
Su-30MKM - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 VCG

Malezja posiada 18 myśliwców Su-30MKM, z którymi jeszcze na początku lutego 2024 r. państwo miało problemy, bo sprzęt wymaga ciągłego serwisowania, jednak z uwagi na nałożone na rosyjski przemysł zbrojeniowy sankcje, Malezja nie mogła zdobyć części zamiennych. Rozważano nawet wycofanie tych maszyn z eksploatacji, ale - jak się okazuje - problem udało się jakoś rozwiązać.

Pomoc przyszła z Indii?

Z początkowych planów dotyczących wycofania myśliwców Su-30MKM z arsenału, Malezja rozwiązała problem z brakiem części i ogłosiła, że udało się przedłużyć żywotność maszyn. Prace serwisowe realizowała państwowa korporacja Aerospace Technology Systems (ATSC), która powstała w celu wsparcia technicznego Su-30MKM. Jak podaje portal Defense Express, koszt modernizacji jednego samolotu określa się na 27 mln dolarów. Serwis pozwolił zwiększyć resurs każdej maszyny o 1500 godzin lotu lub 10 lat eksploatacji.

Tajemnicą pozostaje jednak to, jak Malezji udało się zrealizować program modernizacyjny Su-30, skoro jeszcze w 2024 r. rozważano wycofanie samolotów z użycia. Analitycy z Defense Express sugerują, że Malezja mogła skorzystać z pomocy Indii. To właśnie z tego kraju mogły pochodzić części niezbędne do przeprowadzenia prac serwisowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie też mają problemy

Warto też dodać, że sami Rosjanie mają obecnie duże problemy z dostępnością komponentów do samolotów, wobec czego muszą korzystać z pomocy sojuszników i szukać wsparcia za granicą. Dość wspomnieć, że w latach 2022-2023 rosyjski producent Su-30 kupił za granicą komponenty do samolotów własnej produkcji za kwotę niemal 420 mln dolarów. Malezja była wtedy jednym z krajów, od których Federacja Rosyjska zakupiła części.

Wyjaśnijmy, że Su-30MKM to wariant Su-30 przeznaczony do malezyjskich sił powietrznych (i rozwinięcie wersji eksportowej Su-30MK). Napęd tej maszyny stanowią dwa silniki turbowentylatorowe Liulka Ał-31FP, które rozpędzają samolot do prędkości maksymalnej 2120 km/h na dużej wysokości. Zasięg Su-30MKM określa się zaś na 3000 km. Uzbrojenie tego myśliwca stanowi z kolei przede wszystkim jedno działko lotnicze kal. 30 mm GSh-30-1. Do tego nie brakuje też miejsca na dodatkową broń umieszczaną na 12 punktach mocowania o łącznej nośności do 8,1 t.

Wybrane dla Ciebie