Chciały uniknąć wojska, wydał je Facebook

Chciały uniknąć wojska, wydał je Facebook
Źródło zdjęć: © Lockheed Martin

24.11.2010 10:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Izraelskie wojsko zdemaskowało za pomocą Facebooka około tysiąca
młodych kobiet, które aby uniknąć służby wojskowej udawały praktykujące żydówki - poinformował we wtorek rzecznik izraelskiej armii.

Służbę wojskową w Izraelu musi odbyć każdy młody człowiek, który skończy 1. lat. W przypadku mężczyzn trwa ona trzy lata, a w przypadku kobiet - dwa.

Jednak zwolnione ze służby mogą być te kobiety, które zadeklarują, że jedzą jedynie koszerne produkty, a w ciągu trwającego od piątku wieczorem do soboty wieczorem szabatu nie pracują.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Następnie armia ma 6. dni na zweryfikowanie, czy oświadczenie jest prawdziwe. W tym celu wojsko zatrudniło osiem prywatnych firm detektywistycznych - podkreślił kapitan Arje Szalikar.

Powiedział, że jedna próbująca wymigać się od służby kobieta została zdemaskowana, gdyż na swoim profilu w serwisie społecznościowym umieściła zdjęcie, na którym biesiadowała w niekoszernej restauracji. Łamała tym samym ścisłe zasady judaizmu - wyjaśnił Szalikar.

Rzecznik dodał, że inne kobiety złapano na kłamstwie, gdyż publikowały fotografie, na których były skąpo ubrane, a więc także nie spełniały reguł obowiązujących wśród ortodoksyjnych żydów.

Niektóre kobiety na Facebooku przyjęły fałszywe zaproszenia na imprezy, które miały odbyć się w piątek wieczorem, czyli podczas szabatu.

"Jeśli ktoś aktualizuje swoje konto w dniu szabatu, oznacza to, że korzysta z komputera, a także najprawdopodobniej używa telefonu i ogląda telewizję, co jest zabronione" - wyjaśnił Szalikar.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)