Chcesz zapłacić niższy abonament RTV? Musisz się spieszyć, masz czas do weekendu

Chcesz zapłacić niższy abonament RTV? Musisz się spieszyć, masz czas do weekendu

Chcesz zapłacić niższy abonament RTV? Musisz się spieszyć, masz czas do weekendu
Źródło zdjęć: © Fotolia
22.01.2020 12:39, aktualizacja: 22.01.2020 13:34

Jeśli posiadamy odbiornik radiowy lub TV, to w większości przypadków nie ma odwrotu. Trzeba opłacić abonament RTV, który w zasadzie jest bardziej podatkiem od posiadania odbiornika, niezależnym od użytkowania. Można nieco zaoszczędzić, ale czasu jest mało.

Standardowo, jeśli płatności dokonujemy co miesiąc, trzeba liczyć się z wydatkiem 7,00 zł dla radia i 22,70 zł przy telewizorze (w ten wariant wliczony jest już abonament radiowy). To daje 84,00 zł lub 272,40 zł na rok. Poczta Polska na swojej stronie podpowiada, jak nieco zaoszczędzić na abonamencie RTV.

Abonament RTV na rok z góry to najwięcej oszczędności

Wystarczy zapłacić za więcej niż jeden miesiąc z góry. Im dłuższy okres, tym lepiej dla nas. Najkorzystniej wypada oczywiście załatwienie całej sprawy z góry do końca roku. Opłacając cały 2020 rok, zaoszczędzimy 10 proc. Zamiast 84,00 zł będzie to 75,60 zł, a dla bardziej interesującego wariantu telewizyjnego stawka spadnie z 272,40 zł do 245,15 zł.

Obraz
© poczta polska

Różnice nie są może oszałamiające, ale zawsze to kilka złotych zachowanych w kieszeni i większa wygoda - nie trzeba co miesiąc martwić się o zapłacenie jednego rachunku więcej. Każdy ma ich sporo i jeden druczek mniej, to krótsze wizyty w banku, na poczcie czy po prostu mniej roboty z opłatami przez bankowość elektroniczną na komputerze lub smartfonie.

Jeśli odbieramy telewizję tylko przez komputer albo smartfon lub tablet, a nie mamy telewizora czy radia, to opłaty nas nie dotyczą. Już w 2012 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że nie są to sprzęty, których podstawowym przeznaczaniem jest słuchanie radia lub oglądanie telewizji, więc nie podlegają abonamentowi. W takim wypadku kupienie tunera TV do komputera czy oglądanie telewizji przez internet (np dzięki WP Pilot)
to zdecydowanie tańsza opcja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)