Chcą znakować żywność chipami RFID

Chcą znakować żywność chipami RFID

14.06.2011 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znane z antyzłodziejskich metek etykietki RFID mogłyby być dodawane do żywności

Znane z antyzłodziejskich metek etykietki RFID mogłyby być dodawane do żywności - informuje "New Scientist".

Technologia RFID nazywana jest niekiedy radiowym kodem kreskowym. Etykiety RFID są powszechnie stosowane do bezprzewodowego rejestrowania i śledzenia przedmiotów, czego przykładem mogą być "antyzłodziejskie" bramki, wykrywające etykietki RFID na niezgłoszonych kasjerowi towarach.

Obraz

Hannes Harms, student Royal College of Art zaproponował jadalne etykietki RFID, będące częścią większego systemu - NutriSmart. Wprowadzony do żywności, komunikowałyby się z osobistym komputerem czy telefonem poprzez Bluetooth.

Wysoce technologiczny dodatek do żywności mógłby na przykład wysyłać informacje o wartości odżywczej, ostrzegać osoby z alergią, że produkt może im zaszkodzić, a będące na diecie - że zjadły o ciastko za dużo. Można by nawet zawiadamiać mającą dostęp do internetu lodówkę, że kończą się jogurty czy lody i trzeba zamówić kolejne. Producenci organicznej żywności mogliby umieszczać w swoich produktach szczegółowe dane dotyczące ich pochodzenia.

Pomysł budzi wiele zastrzeżeń, dotyczących choćby prywatności i kosztów - choć chipy RFID można wytwarzać bardzo tanio, nie byłyby bez wpływu na ceny żywności.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)