Chcą uwarzyć piwo na Księżycu. Nietypowy eksperyment

Strona głównaChcą uwarzyć piwo na Księżycu. Nietypowy eksperyment
06.02.2017 16:28
Chcą uwarzyć piwo na Księżycu. Nietypowy eksperyment
Źródło zdjęć: © NASA | NASA

Wbrew pozorom próba uwarzenia piwa na Księżycu to wcale nie rozeznanie, czy da się otworzyć na jego powierzchni wyjątkowy browar. Wszystko ma cel naukowy!

Pomysłodawcy to grupa studentów zrzeszona w grupie o nazwie “Team Original Gravity” z San Diego, biorąca udział w konkursie Lab2Moon. Jeśli pokonają konkurencję składającą się z 24 innych drużyn, to będą mogli przeprowadzić swój eksperyment na pokładzie łazika księżycowego. Ich projekt polega na… uwarzeniu piwa na Księżycu.

Studenci już zaprojektowali specjalną kapsułę o wymiarach puszki z napojem gazowanym - informuje PAP. Składa się z trzech części: w pierwszej znajdzie się niesfermentowane piwo, w drugiej drożdże, a do trzeciej wpadnie osad po procesie fermentacji, po tym jak zawartość dwóch pierwszych kapsuł zostanie wymieszana.

Eksperyment ma dowieść, czy drożdże przetrwają w warunkach panujących na powierzchni Księżyca. W przyszłości ta wiedza może przydać się podczas wytwarzania w stanie nieważkości leków i żywności zawierających drożdże, np. chleba.

Miejmy nadzieję, że eksperyment nie tylko udowodni, czy da się na Księżycu uwarzyć piwo, ale czy przede wszystkim takie piwo dobrze smakuje!

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)