Chajzer zastanawia się nad instalacją paneli słonecznych. Ty też masz dylemat? Tłumaczymy, jak to działa
Filip Chajzer lubi pytać internautów o zdanie - tym razem radzi się w sprawie instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak one działają i czy warto w nie zainwestować? Mamy kilka słów od siebie.
29.08.2017 | aktual.: 29.08.2017 18:43
Filip Chajzer lubi co jakiś czas sięgnąć po radę od swoich fanów na Facebooku. Tym razem zapytał ich o zdanie na temat instalacji paneli słonecznych. Pod postem wywiązała się żywiołowa dyskusja, dotyczaca zarówno kosztów takiego kroku, jak i regulacji prawnych, dotyczących bycia tzw. prosumentem. To osoba, która produkuje oraz zużywa energię elektryczną w domu.
Prosumenci mają możliwość przechowywania w sieci elektrycznej Zakładu Energetycznego nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez swoje panele fotowoltaiczne oraz pobierania jej ponownie w ciągu roku od wyprodukowania, dzięki mechanizmowi upustów. Przechowywanie energii jest możliwe przez 15 lat od pierwszej produkcji, przy czym warto dodać, że wiele instalacji pozwala na wydajną pracę przez znacznie dłuższy okres.
Niektórzy zwracali też Chajzerowi uwagę na nieopłacalność takiego rozwiązania w Polsce, ze względu na panujące u nas warunki pogodowe. Zaprezentowany na wideo powyżej projekt to jedna z najnowszych propozycji tego, jak zwiększyć wydajność paneli. Jak ta technologia w ogóle działa? O tym pisaliśmy już niejeden raz - przypomnimy więc tylko fragment naszego tekstu.
Baterie słoneczne to ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Składają się najczęściej z krzemowych półprzewodników, niekiedy z selenu bądź germanu. Płyty krzemowe posiadają dwie powłoki o różnych potencjałach. Elektrony dążą do wyrównania tego potencjału, a więc tworzą wiązania w przestrzeni pomiędzy tymi powłokami. Padające na owe powłoki światło słoneczne powoduje rozbijanie wiązań, a to skutkuje przepływem elektronów. Po obu stronach płyty powstają odwrotnie naładowane pola elektryczne, a ich potencjał wzrasta.
Na ogniwie znajdują się elementy zbierające, które gromadzą elektrony, a zatem powodują przepływ energii elektrycznej.
Niezależnie od tego, czy dziennikarz zdecyduje się na instalację paneli słonecznych, cieszymy się, że takie rozwiązanie interesuje coraz większą ilość osób.