CES 2011: tablety Asusa z Androidem i Windows

CES 2011: tablety Asusa z Androidem i Windows
Źródło zdjęć: © Asus

05.01.2011 14:37, aktual.: 05.01.2011 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Asus jako jeden z pierwszych zorganizował konferencję prasowych w ramach targów CES, potwierdzając, że tegorocznym tematem numer jeden będą tablety. W najbliższych miesiącach Tajwańczycy wprowadzą na rynek cztery modele tych urządzeń.

Asus jako jeden z pierwszych zorganizował konferencję prasowych w ramach targów CES, potwierdzając, że tegorocznym tematem numer jeden będą tablety. W najbliższych miesiącach Tajwańczycy wprowadzą na rynek cztery modele tych urządzeń.

Ich wspólne cechy to obsługa WLAN 11. i Bluetooth 3.0, wyjścia Mini HDMI oraz matryce IPS, zapewniające doskonały obraz niezależnie od kąta patrzenia.

Obraz
© Eee Pad MeMO może być obsługiwany rysikiem (chowanym w srebrzystym schowku) albo palcem (fot. Asus)

Najmniejszy członek rodziny to Eee Pad MeMO z 7-calowym wyświetlaczem. Używany przezeń procesor Qualcomm Snapdragon gwarantuje w Androidzie płynne odtwarzanie materiałów wideo w rozdzielczości do 1080p, a ponadto do dyspozycji mamy po jednej kamerze umieszczonej z przodu i z tyłu obudowy. Według informacji Asusa telefonować można z MeMO tylko po podłączeniu opcjonalnego dodatku MeMIC Media Extender, aczkolwiek producent nie ujawnił szczegółów na jego temat. Wbrew obecnym trendom MeMO może być obsługiwany palcem albo rysikiem; po zakończeniu pracy rysik chowa się do specjalnego schowka wewnątrz urządzenia.

Obraz
© W tablecie Eee Slate EP12. z Windows pracuje wydajny procesor Core i (fot. Asus)

Na drugim końcu premierowej oferty Asusa znajduje się Eee Slate EP121. Ów tablet z 12,1-calowym ekranem o rozdzielczości 1280×800 pikseli oraz technologią Wacomu pracuje pod kontrolą Windows 7. Solidną moc obliczeniową zapewnia intelowski układ Core i5, przy czym nie pochodzi on z zapowiedzianej na targach CES generacji Sandy Bridge, lecz z dotychczasowej serii CPU (Arrandale). W zależności od modelu EP121 dysponuje napędem SSD o pojemności 32 GB lub 64 GB oraz pamięcią operacyjną o maksymalnej wielkości 4 GB.

Obraz
© Tablety z klawiaturą: Eee Pad Transformer po wetknięciu w klawiaturę przeobraża się w notebook z procesorem ARM... (fot. Asus)

Z kolei urządzenia Eee Pad Transformer i Eee Pad Slider, w których działa oparty na architekturze ARM dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2. odbiegają od koncepcji dominującej obecnie w segmencie tabletów, ponieważ Asus przewiduje dla obu 10-calowców z Androidem (1280×800) pracę z klawiaturą. Do Transformera klawiaturę wtyka się od spodu, dzięki czemu przypomina notebook. Natomiast w przypadku Slidera klawiatura jest zamocowana na stałe i – jak sama nazwa wskazuje – można ją wysuwać. Asus będzie sprzedawać obydwa urządzenia z własnym, dostosowanym do obsługi klawiatur interfejsem użytkownika o nazwie MyWave.

Obraz
© ...natomiast w przypadku Eee Pad Slidera zawsze mamy do dyspozycji wysuwaną klawiaturę (fot. Asus)

Jeszcze w styczniu producent chce rozpocząć sprzedaż tabletu Eee Slate EP121 kosztującego poniżej 1000 euro, a na pozostałe trzy modele trzeba będzie poczekać nieco dłużej ze względu na brak gotowości Androida 3.0. Eee Pad Transformer trafi na rynek w kwietniu i w zależności od wyposażenia będzie kosztować od 300 do 550 euro, Slider pojawi się miesiąc później w cenie od 400 do 600 euro, natomiast MeMO dopiero w czerwcu za 400–550 euro – przy założeniu, że Google ukończy planowo wspomnianą wersję Androida.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)