CES 2009: Panasonic vs.Sony - pojedynek na zoomy w wideokamerach

CES 2009: Panasonic vs.Sony - pojedynek na zoomy w wideokamerach

CES 2009: Panasonic vs.Sony - pojedynek na zoomy w wideokamerach
08.01.2009 14:32, aktualizacja: 08.01.2009 15:05

Nie tylko Sony wystawia liczną reprezentację nowych produktów na targach CES. Kroku dotrzymuje spółce rywal zza miedzy, Panasonic. Firma przedstawiła m.in. prototypowy model telewizora plazmowego o przekątnej 50 cali, który w najcieńszym miejscu mierzy zaledwie 8,8 mm. Ciekawszy wydaje się jednak korespondencyjny pojedynek obu producentów w segmencie wideokamer cyfrowych. Pierwsza z firm pokazała kamery typu superzoom, oferujące możliwość nagrywania z 60-krotnym zbliżeniem optycznym. Panasonic poszedł krok dalej - w nowych urządzeniach tej firmy zoom osiąga poziom 70x.

Zaktualizowana oferta Sony w zakresie wideokamer cyfrowych składa się z modeli, w których nośnikami danych są zarówno dyski twarde, dyski SSD, jak i płyty DVD. Wszystkie wymienione niżej nowości charakteryzują się pewnymi cechami wspólnymi. Chodzi przede wszystkim o obiektywy (Carl Zeiss), które umożliwiają filmowanie z 60-krotnym powiększeniem optycznym. Sensory urządzeń są stabilizowane optycznie, za co odpowiada technologia Super SteadyShot (z pewnymi wyjątkami). Podgląd plików zapewniają 2,7-calowe ekrany LCD a przestrzeń na dane można dodatkowo zwiększyć instalując kartę pamięci Memory Stick w obecnym w obudowie kamer slocie.

Obraz
© (fot. IDG)

Sony stawia na zoom 60x

Do pierwszej kategorii - kamer z HDD - zalicza się Sony Handycam DCR-SR67, oferujące 80 GB miejsca na HDD, co pozwala na zapisane do 84 godzin nagrania wideo wykonanego w jakości LP. Koszt kamery to 450 USD. Inny model korzystający z HDD to Sony Handycam DCR-SR47 ( cena - 400 USD ), który dysponuje napędem o pojemności dwukrotnie mniejszej, niż w DCR-SR67. Oba urządzenia trafią na rynek w lutym br.

Z kolei modele DCR-SX60, DCR-SX41 i DCR-SX40 to pierwsze w ofercie Sony wideokamery cyfrowe, w których nośnikiem danych jest pamięć flash (na takie rozwiązanie decyduje się zresztą coraz większe grono producentów, np. Samsung). Pojemność napędów wynosi odpowiednio 16, 8 i 4 GB, co przekłada się na możliwość zapisu do 10, 5 i 2,5 godzin wideo w jakości LP. W dwóch ostatnich modelach brak technologii Super SteadyShot. Urządzenia wejdą do sprzedaży w marcu br. w cenie 400, 330 i 300 dolarów.

Listę superzoomowych nowości Sony uzupełniają kamery zapisujące dane na płytach optycznych - mowa o modelach DCR-DVD850 i DCR-DVD650. Pierwszy z nich oferuje możliwość zapisu zarówno na nośniku mini-DVD, jak i we wbudowanej pamięci flash 16 GB. Nagrania dokonane kamerą DCR-DVD650 mogą być zapisywane tylko na mini-DVD lub karcie pamięci. Cena rynkowa tych modeli to 430 i 300 USD. W sklepach znajdą się w lutym.

Odpowiedź Panasonika

Obraz
© (fot. IDG)

Panasonic podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej - trzy nowości tej firmy, kamery SDR-H80, SDR-H90 i SDR-S26 umożliwiają nagrywanie filmu z 70-krotnym powiększeniem optycznym. Dwa pierwsze rządzenia pozwalają rejestrować materiał w standardowej jakości obrazu oraz zapisywać go na dyskach twardych. W modelu SDR-H80 zastosowano dysk 60-gigabajtowy, zaś SDR-H90 korzysta z napędu 80 GB. Ostatni model, SDR-S26, zapisuje materiał na kartach pamięci SD. Dzięki obsłudze kart SD/SDHC można również zwiększyć ilość miejsca na pliki w kamerach z HDD.

Matryce wszystkich trzech modeli są stabilizowane dzięki zastosowaniu żyroskopowych sensorów. Nowością w kamerach Panasonika jest tryb Easy YouTube Upload, upraszczający publikowanie nagranych filmów w serwisie internetowym YouTube. Producent zwraca również uwagę na krótki czas uruchomienia urządzeń ( funkcja Quick Start - dzięki niej kamery mają być gotowe do pracy w ciągu sekundy od włączenia ) oraz tryb inteligentny, automatycznie dostosowujący ustawienia kamer do warunków otoczenia.

Premiera rynkowa tych urządzeń planowana jest na kwiecień 2009 r. Ich ceny to odpowiednio 450, 500 i 330 dolarów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)