CES 2009: Panasonic vs.Sony - pojedynek na zoomy w wideokamerach

CES 2009: Panasonic vs.Sony - pojedynek na zoomy w wideokamerach

08.01.2009 14:32, aktual.: 08.01.2009 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie tylko Sony wystawia liczną reprezentację nowych produktów na targach CES. Kroku dotrzymuje spółce rywal zza miedzy, Panasonic. Firma przedstawiła m.in. prototypowy model telewizora plazmowego o przekątnej 50 cali, który w najcieńszym miejscu mierzy zaledwie 8,8 mm. Ciekawszy wydaje się jednak korespondencyjny pojedynek obu producentów w segmencie wideokamer cyfrowych. Pierwsza z firm pokazała kamery typu superzoom, oferujące możliwość nagrywania z 60-krotnym zbliżeniem optycznym. Panasonic poszedł krok dalej - w nowych urządzeniach tej firmy zoom osiąga poziom 70x.

Zaktualizowana oferta Sony w zakresie wideokamer cyfrowych składa się z modeli, w których nośnikami danych są zarówno dyski twarde, dyski SSD, jak i płyty DVD. Wszystkie wymienione niżej nowości charakteryzują się pewnymi cechami wspólnymi. Chodzi przede wszystkim o obiektywy (Carl Zeiss), które umożliwiają filmowanie z 60-krotnym powiększeniem optycznym. Sensory urządzeń są stabilizowane optycznie, za co odpowiada technologia Super SteadyShot (z pewnymi wyjątkami). Podgląd plików zapewniają 2,7-calowe ekrany LCD a przestrzeń na dane można dodatkowo zwiększyć instalując kartę pamięci Memory Stick w obecnym w obudowie kamer slocie.

Obraz
© (fot. IDG)

Sony stawia na zoom 60x

Do pierwszej kategorii - kamer z HDD - zalicza się Sony Handycam DCR-SR67, oferujące 80 GB miejsca na HDD, co pozwala na zapisane do 84 godzin nagrania wideo wykonanego w jakości LP. Koszt kamery to 450 USD. Inny model korzystający z HDD to Sony Handycam DCR-SR47 ( cena - 400 USD ), który dysponuje napędem o pojemności dwukrotnie mniejszej, niż w DCR-SR67. Oba urządzenia trafią na rynek w lutym br.

Z kolei modele DCR-SX60, DCR-SX41 i DCR-SX40 to pierwsze w ofercie Sony wideokamery cyfrowe, w których nośnikiem danych jest pamięć flash (na takie rozwiązanie decyduje się zresztą coraz większe grono producentów, np. Samsung). Pojemność napędów wynosi odpowiednio 16, 8 i 4 GB, co przekłada się na możliwość zapisu do 10, 5 i 2,5 godzin wideo w jakości LP. W dwóch ostatnich modelach brak technologii Super SteadyShot. Urządzenia wejdą do sprzedaży w marcu br. w cenie 400, 330 i 300 dolarów.

Listę superzoomowych nowości Sony uzupełniają kamery zapisujące dane na płytach optycznych - mowa o modelach DCR-DVD850 i DCR-DVD650. Pierwszy z nich oferuje możliwość zapisu zarówno na nośniku mini-DVD, jak i we wbudowanej pamięci flash 16 GB. Nagrania dokonane kamerą DCR-DVD650 mogą być zapisywane tylko na mini-DVD lub karcie pamięci. Cena rynkowa tych modeli to 430 i 300 USD. W sklepach znajdą się w lutym.

Odpowiedź Panasonika

Obraz
© (fot. IDG)

Panasonic podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej - trzy nowości tej firmy, kamery SDR-H80, SDR-H90 i SDR-S26 umożliwiają nagrywanie filmu z 70-krotnym powiększeniem optycznym. Dwa pierwsze rządzenia pozwalają rejestrować materiał w standardowej jakości obrazu oraz zapisywać go na dyskach twardych. W modelu SDR-H80 zastosowano dysk 60-gigabajtowy, zaś SDR-H90 korzysta z napędu 80 GB. Ostatni model, SDR-S26, zapisuje materiał na kartach pamięci SD. Dzięki obsłudze kart SD/SDHC można również zwiększyć ilość miejsca na pliki w kamerach z HDD.

Matryce wszystkich trzech modeli są stabilizowane dzięki zastosowaniu żyroskopowych sensorów. Nowością w kamerach Panasonika jest tryb Easy YouTube Upload, upraszczający publikowanie nagranych filmów w serwisie internetowym YouTube. Producent zwraca również uwagę na krótki czas uruchomienia urządzeń ( funkcja Quick Start - dzięki niej kamery mają być gotowe do pracy w ciągu sekundy od włączenia ) oraz tryb inteligentny, automatycznie dostosowujący ustawienia kamer do warunków otoczenia.

Premiera rynkowa tych urządzeń planowana jest na kwiecień 2009 r. Ich ceny to odpowiednio 450, 500 i 330 dolarów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także