CES 2009: gry HD i filmy w komórce - dzięki superkomputerowi AMD

CES 2009: gry HD i filmy w komórce - dzięki superkomputerowi AMD

CES 2009: gry HD i filmy w komórce - dzięki superkomputerowi AMD
09.01.2009 10:31, aktualizacja: 09.01.2009 12:14

Prezes zarządu Advanced Micro Devices Dirk Meyer zapowiedział, że spółka dołoży starań aby użytkownicy takich urządzeń jak smartfony mogli oglądać na swoich urządzeniach filmy w wysokiej jakości i grać w atrakcyjne wizualnie gry. Treści te będą serwowane za pośrednictwem superkomputera graficznego, jaki AMD chce wybudować właśnie w tym celu.

Meyer podczas swojego wystąpienia na Consumer Electronics Show w Las Vegas przekonywał, że popularyzacja gier i filmów HD zmieni model tworzenia takich treści oraz sposób, w jaki użytkownicy korzystają ze swoich urządzeń, np. smartfonów, komputerów, itp.

Aby uzyskać dostęp do treści serwowanych przez superkomputer AMD, wystarczy posiadać smartfon z przeglądarką internetową oraz połączeniem internetowym o przyzwoitej przepustowości.

Superkomputer chociaż jeszcze nie powstała, została już ochrzczona - nosić będzie nazwę Fusion Render Node i ma charakteryzować się wydajnością ponad 1 petaflopa. Znaczy to, że będzie pod tym względem dorównywał najszybszym superkomputerom na świecie - maszynom IBM Roadrunner.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Pierwsze dwa miejsca w ostatnim rankingu Top500, czyli liście najpotężniejszych maszyn obliczeniowych świata, zajmują właśnie te dwa molochy.

Fusion Render Node składać się ma z szaf wypełnionych procesorami AMD Phenom II i kartami graficznymi ATI 4800. Liczba operacji zmiennoprzecinkowych wykonywanych w trakcie jednej sekundy ma opierać się głównie na możliwościach zastosowanych układów graficznych. Maszyna AMD ma wymagać znaczniej mniej energii niż standardowe systemy superkomputerowe - jak twierdzi Meyer, 1/10 tego, co pobierają takie maszyny - zajmując przy tym znacznie mniejszą powierzchnię.

Budowa urządzenia ma zostać sfinalizowana jeszcze w pierwszym półroczu 2009 r.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)