CERN: Tajemnica gigantycznego akceleratora cząstek

CERN: Tajemnica gigantycznego akceleratora cząstek

CERN: Tajemnica gigantycznego akceleratora cząstek
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.02.2020 08:47, aktualizacja: 09.02.2020 20:11

Od premiery największego i najpotężniejszego akceleratora cząstek na świecie upłynęło 11 lat. W tym czasie za jego pomocą potwierdzono m.in. istnienie dotąd hipotetycznych cząstek, znanych jako bozon Higgsa.

Akcelerator znajduje się w ośrodku badawczo-naukowym CERN w Szwajcarii. Korzystają z niego 22 państwa. W CERN pracują polscy fizycy, głównie stypendyści, autorzy i współautorzy wielu badań. Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) o obwodzie 27 km jest największą tego typu maszyną w historii, umożliwiającą naukowcom prace na niebywałą dotąd skalę. W 2012 roku maszyna pozwoliła na potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa. Wcześniejsze eksperymenty innych akceleratorów nie przyniosły takich rewelacji.

Fizycy z tego instytutu pobili "gwiezdny rekord" – w ograniczonej przestrzeni stworzyli podobne warunki, jakie panowały w milionowej sekundzie po Wielkim Wybuchu. Doprowadzając do kolizji kilku jonów złota, które przyspieszyli do prędkości zbliżonej do prędkości światła, zmierzyli temperaturę przekraczającą 10 razy temperaturę supernowej – 5,5 bilionów stopni Celsjusza. LHC umożliwił badaczom wiele innych, niezmiernie ważnych odkryć. Był wielokrotnie rozbudowywany i ulepszany, ale prawdopodobnie osiągnął szczyt swoich technologicznych możliwości.

Obraz
© Materiały prasowe

Od 2014 roku trwają prace nad budową nowego akceleratora, który prześcignie obecny wielkością, mocą i szybkością. Czekamy na premierę nowego FCC – Future Circular Collider. Nowy akcelerator powinien umożliwić eksperymenty nad zderzaniem cząsteczek o niebywałej dotąd sile i energii. Zadaniem FCC jest doskonalenie podstawowej wiedzy z zakresu fizyki i pomoc w rozwoju wielu technologii korzystnych dla świata i biznesu – stwierdziła dyrektorka generalna ośrodka CERN.

Zainteresował was ten temat? Więcej znajdziecie tutaj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)