Ceny prądu w górę! Jak płacić mniej?

Ceny prądu w górę! Jak płacić mniej?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

20.12.2011 | aktual.: 28.02.2017 11:19

Ostatnio prezentowaliśmy kilka prostych sposobów, jak podczas korzystania z komputera zaoszczędzić nieco na rachunkach za prąd. Dziś chcielibyśmy spojrzeć na problem nieco szerzej - przez pryzmat całkowitego zużycia elektryczności w gospodarstwie domowym, które jest przecież naszpikowane rozmaitym sprzętem RTV-AGD. Wizja drożejącej energii elektrycznej jest straszna, dlatego warto się na tę okoliczność przygotować.

Ostatnio prezentowaliśmy kilka prostych sposobów, jak podczas korzystania z komputera zaoszczędzić nieco na rachunkach za prąd. Dziś chcielibyśmy spojrzeć na problem nieco szerzej - przez pryzmat całkowitego zużycia elektryczności w gospodarstwie domowym, które jest przecież naszpikowane rozmaitym sprzętem RTV-AGD. Wizja drożejącej energii elektrycznej jest straszna, dlatego warto się na tę okoliczność przygotować.

To już pewne, od 1 stycznia 2012 roku podrożeje energia elektryczna. Na podwyżki zdecydowali się: GE, Energa, Tauron i Enea, czyli aż czterech z sześciu dostawców w Polsce. Ceny wzrosną średnio o 5,1 proc.

Nasze pomysły pozwolą skutecznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie obniżyć rachunki za prąd. Przedstawione wskazówki umożliwią racjonalne gospodarowanie energią, co może być przydatne zwłaszcza w gorącym okresie przedświątecznym, kiedy praca wre i wszystkie domowe sprzęty działają na pełnych obrotach.

SW/GB/SW

1 / 10

Zakup nowego sprzętu

Obraz
© Thinkstockphotos

To ile nasz sprzęt będzie "pożerał" prądu zależy od jego klasy energetycznej. Lodówki, pralki, suszarki, zmywarki, kuchenki czy telewizory - wszystkie te urządzenia oznaczone są etykietami zawierającymi informacje o podstawowych parametrach, np. zużyciu energii elektrycznej. Oczywiście do wyższej klasy będą należały te droższe, jednak sprzęt RTV-AGD kupujemy na lata i korzystamy z niego praktycznie codziennie. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zastanowić się czy w długim okresie dopłata nie okaże się opłacalna. Jeśli chcemy żyć oszczędnie, kupujmy energooszczędne urządzenia. A gdy akurat któreś z nich nie jest nam potrzebne, należy je wyłączać.

2 / 10

Lodówka i zamrażarka

Obraz
© Thinkstockphotos

Chyba największym "pożeraczem" energii elektrycznej w każdym domu jest chłodziarka i zamrażarka. Szacuje się, iż generują one około 1/3 zużycia w całym gospodarstwie domowym. Pracują całą dobę, a ich zadaniem jest utrzymanie przechowywanej żywności w stałej, niskiej temperaturze. Im wyższa jest temperatura otoczenia, tym dłużej i ciężej pracuje sprężarka. Dlatego nasza lodówka powinna być szczelna i ustawiona w najchłodniejszej części pomieszczenia, możliwie jak najdalej od źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy kuchenki.

Ważny jest stan uszczelek drzwi, które powinny dobrze przylegać do powierzchni. Dzięki temu, utrzymanie zimna w jej wnętrzu będzie łatwiejsze i pochłonie mniej energii elektrycznej. Warto przy tym pamiętać, aby bez potrzeby nie otwierać chłodziarki czy zamrażarki - wtedy traci ona najwięcej energii.

Niedopuszczalne jest wkładanie do lodówki czy zamrażarki produktów w temperaturze wyższej niż pokojowa. Ponadto wszystkie produkty powinny być szczelnie zamknięte, co skutecznie ogranicza parowanie - wilgotne powietrze jest zdecydowanie trudniej schłodzić niż suche. Unikajmy tez sytuacji, w których na ściankach chłodziarki zalega warstwa szronu, gdyż utrudnia ona przepływ ciepła.

Z kolei zamrożone produkty najlepiej rozmrażać właśnie w lodówce. Zamrożony na kość kawał mięsa skutecznie schłodzi przechowywane produkty, oszczędzając nieco energii. Jednak cały proces rozmrażania trwa zdecydowanie dłużej, dlatego warto przeprowadzać go np. w nocy.

3 / 10

Kuchenka

Obraz
© Thinkstockphotos

Również ci, którzy posiadają w domu kuchenki elektryczne mogą zaoszczędzić na prądzie. Jak? Jest kilka sposobów. Najprostszy, to utrzymanie sprzętu w czystości - wszelkie zanieczyszczenia utrudniają przepływ ciepła pomiędzy płytą grzewczą a naczyniem. Najlepiej byłoby, aby naczynie, w którym przygotowujemy posiłek miało płaskie dno, a jego średnica była nieco większa od pola grzejnego. Nie bez znaczenia jest też jego grubość oraz materiał, z którego je wykonano - najlepiej sprawdzą się naczynia o grubym i miedzianym lub aluminiowym dnie.

Gotując w garnku warzywa, np. ziemniaki róbmy to w możliwie najmniejszej ilości wody. Pamiętajmy też o przykryciu garnka pokrywką, co pozwoli znacznie zmniejszyć ilość uciekającego ciepła. Ciekawym rozwiązaniem może być szybkowar, który pozwala na gotowanie w temperaturze około 120 stopni Celsjusza - co znacznie skraca cały proces.

4 / 10

Czajnik

Obraz
© Thinkstockphotos

Czajniki elektryczne są bardzo popularne. Korzystamy z nich na co dzień, jednak jak robić to, aby niepotrzebnie nie marnować energii elektrycznej? Podstawowa zasada, jaką powinniśmy się kierować to: zawsze gotuj tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz - w końcu po to czajniki mają wskaźniki napełnienia, aby z nich korzystać. Wybierając nowy czajnik, zwróć uwagę, aby był on wyposażony w głośny sygnalizator zagotowania wody - gotowanie tej samej wody kilka razy jest pozbawione sensu. Nie bez znaczenia jest też stan w jakim utrzymana jest grzałka, należy dbać o to, aby nie była pokryta kamieniem.

5 / 10

Piekarnik elektryczny

Obraz
© Thinkstockphotos

Jeśli korzystasz z piekarnika elektrycznego, rachunki za prąd mogą cię zelektryzować. Jak zatem używać go racjonalnie? Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum otwieranie piekarnika w czasie pieczenia, gdyż każde otwarcie drzwiczek powoduje utratę zgromadzonego ciepła. Ponadto ciekawym sposobem na oszczędności może być pieczenie w końcowej fazie w odłączonym od prądu piekarniku - te nowoczesne posiadają dobrą izolację i stosunkowo długo są w stanie utrzymać wewnątrz wysoką temperaturę.

6 / 10

Oświetlenie

Obraz
© Thinkstockphotos

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia w egipskich ciemnościach. Świeczki również nie zastąpią nam żarówek. Tych ostatnich w domu mamy mnóstwo, jednak czy zawsze ich działanie jest uzasadnione? Pamiętajmy, że światło słoneczne jest darmowe, i na szczęście nikomu nie przyszło jeszcze do głowy, aby je opodatkować. Pamiętaj, że tylko od ciebie zależy, jak je wykorzystasz. Dlatego staraj się nie zasłaniać okien żaluzjami, firanami czy zasłonami. Unikaj też stawiania na parapetach wysokich kwiatów. Pamiętaj, że bardzo ważną rolę pełni kolor na jaki pomalowane są ściany. Jasne odcienie świetnie odbijają światło i rozjaśniają pomieszczenia, dlatego te prostopadłe względem okien powinny być malowane na biało.

Gdy słońce zajdzie, jesteśmy zdani tylko na sztuczne źródła światła. Jakie żarówki powinniśmy stosować? Przede wszystkim energooszczędne, zwłaszcza tam, gdzie będą się świeciły długo. Najmniej energii zużyją żarówki LED, jednak nie nadają się one do oświetlania całych pomieszczeń, gdyż generują skupione światło. Wybierając żarówki należy pamiętać, że dwie żarówki o mocy 40W dają mniej światła niż jedna żarówka o mocy 80W. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie lamp wiszących z włącznikami, które pozwolą, w zależności od potrzeb, włączać tylko część oświetlenia. Ewentualnie możemy część żarówek po prostu wykręcić.

7 / 10

Ogrzewanie

Obraz
© Thinkstockphotos

Ogrzewanie elektryczne nie jest tanie, dlatego tego typu grzejniki nie powinny być podstawowym źródłem ciepła. Jednak jeśli nie masz wyboru, pamiętaj o taryfie nocnej, kiedy to energia elektryczna jest tańsza. Mówiąc o taryfach, warto przypomnieć, że dostawcy energii elektrycznej oferują zazwyczaj kilka różnorodnych taryf. Niczym abonament telefoniczny, możemy dopasować dostawcę energii i jego usługi do naszych indywidualnych potrzeb.

8 / 10

Sprzęt RTV

Obraz
© wp.pl

Większość sprzętów RTV, zwłaszcza tych obsługiwanych za pomocą pilota, po wyłączeniu działa w trybie "standby". Pojedyncze urządzenie wcale nie zużywa dużo prądu, jednak gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie domowe sprzęty, ilość energii potrzebnej do ich zasilania w tym trybie może być znaczna. W ciągu całego roku tryb czuwania urządzeń uszczupla nasz portfel o całkiem realną kwotę. Zdarzają się też urządzenia, np. niektóre tunery cyfrowe, które nawet po przełączeniu w stan uśpienia zużywają aż kilkadziesiąt W! Pamiętaj, aby wyłączać nieużywane urządzenia przyciskiem na obudowie. Dotyczy to zwłaszcza sprzętów, które przez większą część dnia stoją nieużywane i niepotrzebnie powoli sączy się do nich energia elektryczna, równie powoli uszczuplając nasz portfel.

9 / 10

Zmywanie, prasowanie, odkurzanie

Obraz
© Thinkstockphotos

Sprzęt AGD charakteryzuje się dość dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Dlatego, jeśli to możliwe należy z niego korzystać podczas tzw. drugiej taryfy, która jest aktywna nie tylko w nocy, ale trwa również w ciągu dnia - zwykle około 2 godziny. Dobrze wykorzystaj ten czas.

10 / 10

Pranie

Obraz
© Thinkstockphotos

Uruchamianie pralki podczas tzw. drugiej taryfy, to nie wszystko co możesz zrobić, aby zaoszczędzić. Korzystaj z ekonomicznych programów, które z reguły trwają długo, jednak paradoksalnie generują mniejsze zużycie energii elektrycznej i wody. Pierz tylko wtedy, gdy pralka jest pełna i pamiętaj, że nie zawsze pranie w zimnej wodzie jest nieskuteczne. Nowoczesne proszki świetnie dają sobie radę nawet w niskich temperaturach, dlatego nie musisz zużywać energii elektrycznej na podgrzanie wody grzałką.

SW/GB/SW

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (732)