Ceny paliw rosną? Sięgnij po smartfona

Ceny paliw rosną? Sięgnij po smartfona
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.01.2012 14:11, aktual.: 26.01.2012 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ceny paliw rosną prawie z dnia na dzień - w kilku miastach osiągnęły już 6 zł za litr. W poniedziałek niektórzy kierowcy oprotestowali stacje benzynowe, tankując za jak najmniejsze kwoty. Podpowiadamy, jak za pomocą trzech mobilnych platform poradzić sobie z rosnącymi cenami paliw korzystając ze... smartfona z Androidem.

Zatankuj najtaniej w okolicy
Dzięki wersji light strony StacjeBenzynowe.pl bezpośrednio na smartfonie można wyszukać stacje benzynowe, oferujące najtańsze paliwo w okolicy. Dla kierowców najbardziej przydatną funkcją okaże się zapewne wyszukiwarka stacji. Po kliknięciu „Znajdź stację”. i podaniu województwa, miasta, nazwy sieci stacji i rodzaju tankowanej benzyny, szybko znajdziemy dystrybutory położone najbliżej nas wraz z ceną za litr paliwa. Na zielono wyświetla się najniższa z ich – dzięki temu bez trudu znajdziemy najbardziej korzystne miejsce tankowania. W bazie serwisu dostępnych jest ponad 9 tysięcy stacji na terenie Polski wraz z ich dokładnymi informacjami teleadresowymi. Jeżeli kierowca stwierdzi, że ceny w serwisie nie zgadzają się z obowiązującymi, kilkoma kliknięciami wprowadzi do bazy aktualne ich aktualną wysokość i pomoże innym zaoszczędzić. Atutem jest liczba aktywnych użytkowników mobilnego serwisu, którzy na bieżąco aktualizują ceny benzyny – jest ich już ponad 79 tysięcy.

Wielu mieszkańców dużych miast po podwyżkach cen paliw zrezygnowało z dojazdów do pracy samochodem i przesiadło się na komunikację publiczną. Niestety, często trudno zorientować się w gęstej sieci połączeń autobusów czy tramwajów. A co, jeśli w ciągu dnia musimy wyjść z biura i dojechać do urzędu lub do klienta? Wtedy także wystarczy smartfon z Androidem. Dzięki bezpłatnej aplikacji JakDojade.pl można szybko znaleźć najlepszy środek transportu w obrębie wybranych miast: Bydgoszczy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Radomia, Szczecina, Torunia, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia. Za pomocą wyszukiwarki połączeń komunikacji publicznej, pociągów i szybkiej kolei miejskiej użytkownik bez trudu znajdzie odpowiedni środek transportu oraz skorzysta z nawigacji GPS. Plusem jest, że po pobraniu danego planu odjazdów, aplikacja pozwala na sprawdzenie go ponownie bez łączenia się z Internetem. Po zmianach rozkładów jazdy ich aktualizacja odbywa się automatycznie. Twórcy zadbali też o to, by transfer danych ograniczony był do
minimum, co nie odbije się na budżecie użytkownika. Jakdojade.pl na telefony z systemem Android umożliwia również przeglądanie osobistej historii wyszukiwania czy śledzenie najbliższych odjazdów linii, z których korzystamy najczęściej. Wszystkie funkcje zintegrowano z mapami i informacją o aktualnej lokalizacji. System przeprowadzi pasażera przez całą trasę, podpowiadając, kiedy i gdzie wysiąść, sprawdzi opóźnienie, wskaże następny przystanek oraz liczbę przesiadek. Androidową aplikację JakDojade.pl pobrano już 15. 000 razy, otrzymała też ponad 1200 pozytywnych ocen w Android Market.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Carpooling na dłuższą trasę - wspólnie

Na dłuższych trasach przydatna okazuje się aplikacja carpooling, czyli dzielenie auta z innymi. Na wspólnej podróży oszczędza kierowca: dzieli się kosztami przejazdu ze współpodróżującymi, oraz pasażer: niedrogo i wygodniej niż pociągiem czy ciasnym PKS-em dojeżdża do celu. Instalując darmową aplikację carpooling.pl na telefony z systemem Android, użytkownik zyskuje dostęp do największej bazy umawianych przejazdów po Polsce i Europie, w której codziennie dostępnych jest ponad 60. 000 ofert transportu i zapytań o wolne miejsca. Oprogramowanie pozwala zaoferować lub wyszukać przejazd na ekranie smartfona. W pierwszym przypadku kierowca musi określić, z jakiego do jakiego miasta jedzie (może dodać też miejscowości pośrednie), kiedy i skąd rusza oraz ile wolnych miejsc posiada w samochodzie. Często też zaznacza, czy jest osobą palącą i jakim pojazdem jedzie, oraz podaje swój numer kontaktowy lub adres e-mail. Chętni kontaktują się bezpośrednio z nim, uzgadniają szczegóły przejazdu, a każdy z podróżujących płaci
część kosztów. Jeśli zaś użytkownik chce wyszukać przejazd, podaje miasta: wyjazdu i docelowe, oraz datę, a następnie z wyświetlonej na ekranie telefonu listy wybiera interesujące go oferty. Funkcja geolokalizacji pozwala na wybranie najbliższych miast z listy pięciu o największym prawdopodobieństwie znalezienia kierowcy i pasażera. Podejmując decyzję, z kim pojedzie, pasażer może sprawdzić m.in. czy kierowca uwierzytelnił swoje dane oraz czy proponuje przejazd bezpośredni. Szczególnie zadbano o panie, które mają możliwość zawęzić kryteria wyszukiwania do „przejazdów tylko dla kobiet”. Według swoich preferencji wybierzemy też przejazd u osoby palącej lub niepalącej, a także w prosty sposób wyszukamy podróż powrotną. Ikonki "aktywny/nieaktywny" w menu "Przejazdy" ułatwiają podgląd własnych ogłoszeń. Wszystkie te funkcje sprawiają, że aplikacja jest intuicyjna w obsłudze i bardzo praktyczna dla często podróżujących posiadaczy smartfonów.

Wersja mobilna portalu StacjeBenzynowe.pl i aplikacje na smartfony z systemem Android dostępne są pod adresami:

http://lajt.stacjebenzynowe.pl/

http://market.android.com/details?id=com.citynav.jakdojade.pl.android

http://market.android.com/details?id=com.carpooling.android.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)