Centralny Port Komunikacyjny: wiemy kto zadba o ochronę przyrody pod budowę kolei

Centralny Port Komunikacyjny: wiemy kto zadba o ochronę przyrody pod budowę kolei
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.12.2019 11:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiemy już kto dokona inwentaryzacji przyrodniczej dla nowotworzonych linii połączeń kolejowych. Spółka CPK wybrała odpowiednie firmy. Co ciekawe odpadła tylko jedna z tych, które zgłosiły się do przetargu.

Zanim realne prace budowlane ruszą, trzeba zatroszczyć się o wymagane pozwolenia. Odpowiednie jednostki nie wydadzą ich, jeśli nie przeprowadzi się inwentaryzacji przyrodniczej. Proces ten polega na zapoznaniu się z charakterystyką środowiska na danym terenie. Należy dowiedzieć się, czy nie występują tam rzadkie i chronione lub nawet zagrożone elementy środowiska (nie muszą to być koniecznie tylko gatunki roślin i zwierząt).

Do projektu wartego aż 26 milionów złotych wystartowało 7 przedsiębiorstw. Ceny przelicza się powierzchniowo od hektara inwentaryzowanego terenu. Jak podaje za komunikatem Spółki CPK serwis money.pl "W postępowaniu wybrano firmy: Multiconsult (90 zł), WYG (95 zł), Daniel Maranda, Asanga, Idom (95 zł), FFP Enviro (99 zł), Mosty Gdańsk (530 zł) i BBF (586 zł)".

Budujemy i nie zapominamy o środowisku

Firmy będą miały zapewnioną współpracę na 5 lat. A przynajmniej Spółka Centralnego Portu Komunikacyjnego zapewnia o podpisaniu umowy ramowej na taki okres. Dalej pojawią się zamówienia cząstkowe na dane aktualne prace rozlokowane w całej Polsce.

Oczywiście pierwsze będą prowadzone na przyszłym odcinku kolei Warszawa-CPK-Łódź. Całość inwentaryzacji przyrodniczej objętej umową wynosi około 220 tysięcy hektarów, a pojedyncze zamówienia będą nie mniejsze niż 900 hektarów. Jak widać prace przy infrastrukturze połączonej z Portem Lotniczym Solidarność wiążą się z wieloma wydatkami nawet na takie kwestie, o których w pierwszej kolejności nie myślimy mając w głowie słowo "budowa".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)