CentOS 5.1, czyli nowa wersja klona RHEL

CentOS 5.1, czyli nowa wersja klona RHEL

04.12.2007 16:30, aktual.: 05.12.2007 08:33

Dystrybucja CentOS doczekała się wersji 5.1. Oprócz kilku ważnych aktualizacji wprowadzono kilka zmian do istniejących aplikacji. Pojawiły się również nowe pakiety narzędzi systemowych.

CentOS ( Community ENTerprise Operating System ) to dystrybucja Linux oparta w całości na systemie Red Hat Enterprise Linux. Aby zachować pełną kompatybilność obu projektów wykorzystano otwarty kod źródłowy Red Hat. Tak jak pierwowzór, jest to dystrybucja przeznaczona zarówno dla małych firm, jak i dużych korporacji ( z tą różnicą, że jest ona darmowa ). Odpowiednikiem wsparcia technicznego Red Hat jest w tym przypadku duża społeczność CentOS.

Wydanie 5.1 wnosi wiele do systemu. Menedżer pakietów yum został zoptymalizowany oraz zmodyfikowany pod względem bezpieczeństwa. Wprowadzono kilka pakietów, których brakowało w edycji 5.0, w tym cpufreq-utils, crash-devel, kernel-debug, crypto-utils i finch. Usunięto za to gaim, gaim-devel, netconfig i pump-devel.

Twórcy CentOS zmodyfikowali nieznacznie takie aplikacje, jak conga, bluez-utils i instalator Anaconda w celu przyśpieszenia systemu i zwiększenia stabilności oprogramowania. Oprócz tego, rzecz jasna, zaktualizowano część pakietów i usunięto niektóre błędy w dystrybucji.

Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu CentOS - http://centos.org/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)