CeBIT 2010: bezokularowe wyświetlacze 3D z czujnikiem ruchu i gestów

CeBIT 2010: bezokularowe wyświetlacze 3D z czujnikiem ruchu i gestów

CeBIT 2010: bezokularowe wyświetlacze 3D z czujnikiem ruchu i gestów
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
04.03.2010 14:45, aktualizacja: 04.03.2010 15:22

Należący do Towarzystwa Fraunhofera Instytut Heinricha Hertza (HHI) zaprezentował na targach CeBIT (hala 16, stoisko C39) system o nazwie Free2C_digital, który stanowi połączenie autostereoskopowego wyświetlacza z czujnikami ruchu oczu oraz wykrywaczem gestów wykonywanych dłonią. Za pośrednictwem zwykłej kamery sieciowej oprogramowanie rejestruje obraz twarzy użytkownika i śledzi ruchy jego gałek ocznych. W zależności od kąta patrzenia widok 3D jest automatycznie dostosowywany tak, by miało się wrażenie, że dany obiekt można (w zawężonym zakresie) obejrzeć dookoła.

*Należący do Towarzystwa Fraunhofera Instytut Heinricha Hertza (HHI) zaprezentował na targach CeBIT (hala 16, stoisko C39) system o nazwie Free2C_digital, który stanowi połączenie autostereoskopowego wyświetlacza z czujnikami ruchu oczu oraz wykrywaczem gestów wykonywanych dłonią. Za pośrednictwem zwykłej kamery sieciowej oprogramowanie rejestruje obraz twarzy użytkownika i śledzi ruchy jego gałek ocznych. W zależności od kąta patrzenia widok 3D jest automatycznie dostosowywany tak, by miało się wrażenie, że dany obiekt można (w zawężonym zakresie) obejrzeć dookoła. *

Podczas gdy inne systemy autostereoskopowe wymagają do pokazywania obrazu oglądanego pod różnymi kątami większej liczby strumieni wideo, Free2. zadowala się jednym materiałem stereoskopowym, automatycznie dostosowując perspektywę wedle kierunku patrzenia.

Obraz
© Opracowany przez HHI czujnik oczu automatycznie dostosowuje perspektywę ekranu 3. do ruchów głowy (fot. heise-online.pl)

Do bezdotykowego wydawania poleceń instytut wykorzystuje czujnik dłoni 3D, który za pomocą dwóch kamer podczerwieni śledzi ruchy poszczególnych palców w przestrzeni trójwymiarowej. Obie kamery są umieszczone w płaskim pudełeczku przed monitorem –. tak więc poruszając palcem w powietrzu, użytkownik przesuwa np. kursor myszki. Śledzenie ruchów może się odbywać w odległości do dwóch metrów przy częstotliwości 60 Hz, aczkolwiek zadania są realizowane z niewielkimi, ledwie dostrzegalnymi opóźnieniami.

Obraz
© Dwie kamery podczerwieni rozpoznają ruchy palców w przestrzeni trójwymiarowej, umożliwiając przesuwanie kursora myszki w sposób bezdotykowy (fot. heise-online.pl)

Oprogramowanie rozpoznaje jednocześnie wszystkie dziesięć palców i potrafi interpretować jako polecenia również określone znaki, jak choćby złożone w literę L kciuk i palec wskazujący. Jako potencjalne pola zastosowań HHI wymienia sale operacyjne i multimedialne kioski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)