CeBIT 2010: bezokularowe wyświetlacze 3D z czujnikiem ruchu i gestów

CeBIT 2010: bezokularowe wyświetlacze 3D z czujnikiem ruchu i gestów
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

04.03.2010 14:45, aktual.: 04.03.2010 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Należący do Towarzystwa Fraunhofera Instytut Heinricha Hertza (HHI) zaprezentował na targach CeBIT (hala 16, stoisko C39) system o nazwie Free2C_digital, który stanowi połączenie autostereoskopowego wyświetlacza z czujnikami ruchu oczu oraz wykrywaczem gestów wykonywanych dłonią. Za pośrednictwem zwykłej kamery sieciowej oprogramowanie rejestruje obraz twarzy użytkownika i śledzi ruchy jego gałek ocznych. W zależności od kąta patrzenia widok 3D jest automatycznie dostosowywany tak, by miało się wrażenie, że dany obiekt można (w zawężonym zakresie) obejrzeć dookoła.

*Należący do Towarzystwa Fraunhofera Instytut Heinricha Hertza (HHI) zaprezentował na targach CeBIT (hala 16, stoisko C39) system o nazwie Free2C_digital, który stanowi połączenie autostereoskopowego wyświetlacza z czujnikami ruchu oczu oraz wykrywaczem gestów wykonywanych dłonią. Za pośrednictwem zwykłej kamery sieciowej oprogramowanie rejestruje obraz twarzy użytkownika i śledzi ruchy jego gałek ocznych. W zależności od kąta patrzenia widok 3D jest automatycznie dostosowywany tak, by miało się wrażenie, że dany obiekt można (w zawężonym zakresie) obejrzeć dookoła. *

Podczas gdy inne systemy autostereoskopowe wymagają do pokazywania obrazu oglądanego pod różnymi kątami większej liczby strumieni wideo, Free2. zadowala się jednym materiałem stereoskopowym, automatycznie dostosowując perspektywę wedle kierunku patrzenia.

Obraz
© Opracowany przez HHI czujnik oczu automatycznie dostosowuje perspektywę ekranu 3. do ruchów głowy (fot. heise-online.pl)

Do bezdotykowego wydawania poleceń instytut wykorzystuje czujnik dłoni 3D, który za pomocą dwóch kamer podczerwieni śledzi ruchy poszczególnych palców w przestrzeni trójwymiarowej. Obie kamery są umieszczone w płaskim pudełeczku przed monitorem –. tak więc poruszając palcem w powietrzu, użytkownik przesuwa np. kursor myszki. Śledzenie ruchów może się odbywać w odległości do dwóch metrów przy częstotliwości 60 Hz, aczkolwiek zadania są realizowane z niewielkimi, ledwie dostrzegalnymi opóźnieniami.

Obraz
© Dwie kamery podczerwieni rozpoznają ruchy palców w przestrzeni trójwymiarowej, umożliwiając przesuwanie kursora myszki w sposób bezdotykowy (fot. heise-online.pl)

Oprogramowanie rozpoznaje jednocześnie wszystkie dziesięć palców i potrafi interpretować jako polecenia również określone znaki, jak choćby złożone w literę L kciuk i palec wskazujący. Jako potencjalne pola zastosowań HHI wymienia sale operacyjne i multimedialne kioski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)