CeBIT 2009: tajny agent w BIOS-ie

CeBIT 2009: tajny agent w BIOS-ie

CeBIT 2009: tajny agent w BIOS-ie
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
06.03.2009 16:03, aktualizacja: 06.03.2009 16:25

Produkt firmy AbsoluteSoftware (hala 11, B52) o nazwie Computrace pokazuje, jaką drogę przeszedł skradziony lub utracony notebook. Agent zintegrowany w BIOS-ie nadzoruje urządzenie i utrzymuje łączność z centrum monitoringu firmy AbsoluteSoftware. Agent pozwala nie tylko na centralne gromadzenie informacji o wszystkich wyposażonych w niego urządzeniach, ale też oferuje dodatkową ochronę przed utratą danych; w razie potwierdzonej kradzieży lub zagubienia notebooka uruchomiony przez sieć podprogram dokładnie usuwa wszystkie dane z dysku. Proces działa w BIOS-ie dalej, nawet jeśli nie można nawiązać łączności wychodzącej. Po procesie siedmiokrotnego kasowania, jak to przewiduje norma amerykańskiego ministerstwa obrony, danych nie sposób już odtworzyć.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Kanadyjska firma od 200. roku prowadzi zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Wielkiej Brytanii wiele centrów nadzoru, a z jej usług korzysta ponad 50 000 abonentów. Dzięki Computrace One i stosowanym przez niego metodom geolokalizacji we współpracy z policją udało się już wielokrotnie namierzyć i odzyskać skradzione urządzenia, a następnie odtworzyć dane. Śledzenie i scentralizowane kontrolowanie urządzenia wraz z oprogramowaniem (IT Asset Management), jak również zdalne kasowanie danych, to znaki rozpoznawcze innych produktów firmy – Computrace Mobile i Computrace Data Protection.

Poza tym spółka oferuje program Absolute Track, który pozwala na ustalanie lokalizacji i śledzenie miejsca, w którym znajduje się niekoniecznie skradziony komputer. Dla laptopów na rynku europejskim producent zapowiada system LoJack; zainteresowani mogą uzyskać informacje o jego dostępności, wysyłając e-mail na adres Lojack@emea.absolute.com.

Z AbsoluteSoftware kooperuje wielu producentów notebooków. Produkty firmy przygotowano w wersji dla Windows (XP, wydanie 32-bitowe lub Visty) i Mac OS-a X 10.3 lub nowszych (PowerPC G3/G4/G5 lub Core Duo Intela), a wkrótce ma też pojawić się wersja dla GNU/Linuksa. Poza tym Computrace obsługuje urządzenia typu handheld –. np. BlackBerry. Ceny oprogramowania wahają się pomiędzy 30 a 34 euro za jedną licencję na rok.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)