CeBIT 2009: rzeczywistość rozszerzona dla urządzeń przenośnych

CeBIT 2009: rzeczywistość rozszerzona dla urządzeń przenośnych
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

04.03.2009 14:16, aktual.: 04.03.2009 15:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po ukazaniu się multimedialnego przewodnika Wikitude dla platformy Android przyszła pora na podróże w czasie. Podczas targów CeBIT (hala 9, stoisko B40) naukowcy z Instytutu Graficznego Przetwarzania Danych (IGD) należącego do Instytutu Fraunhofera zademonstrowali bowiem koncepcję przenośnej rzeczywistości rozszerzonej (mobile augumented reality). Aplikacja stworzona z myślą o użytkownikach ultraprzenośnych komputerów i iPhone'ów analizuje wygląd obiektu architektonicznego, który znajduje się w polu widzenia obiektywu smartfonu lub UMPC, pobiera za pośrednictwem Internetu rycinę budynku i wyświetla na ekranie urządzenia archiwalny obraz. Dzięki temu turysta może porównać współczesny i dawny wygląd fotografowanego obiektu.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Możliwości mobilnej rzeczywistości rozszerzonej demonstrowane są podczas CeBIT-u we współpracy z berlińską firmą Tourism Media Production. Powodem współpracy, dzięki której będzie możliwa swego rodzaju podróż w czasie, jest zbliżająca się 20. rocznica zburzenia muru berlińskiego.

Rzeczywistość rozszerzoną autorstwa naukowców z Instytutu Fraunhofera przeznaczono dla wizualnej orientacji w czasie i jest ona częścią europejskiego projektu badawczego iTacitus. Ma ona pomóc w zarządzaniu i organizowaniu kontekstowej informacji historycznej.

Terminu rzeczywistości rozszerzonej oczywiście nie należy mylić z pojęciami zdefiniowanymi przed 40 laty przez Douglasa Engelbarta.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)