CEATEC: odtwarzacz zasilany metanolem
Koncern Toshiba zaprezentował na targach CEATEC prototypowy model przenośnego odtwarzacza multimedialnego Gigabeat, który zasilany jest ogniwem paliwowym ( DMFC ) zamiast standardowego akumulatora.
Jak przekonują przedstawiciele producenta, odtwarzacz - korzystając z ogniwa zawierającego 10 mililitrów alkoholu metylowego - może pracować przez 10 godzin, czyli dłużej, niż gdyby korzystał z konwencjonalnej baterii, zajmującej tyle samo miejsca co ogniwo DMFC. W porównaniu z poprzednim prototypem, zaprezentowanym wcześniej w tym roku, odtwarzacz posiada mniejsze gabaryty.
Pierwsze ogniwa DMFC ( Direct Methanol Fuel Cell ) zostały przez Toshibę zaprezentowane w 2004 r. Wytwarzają one energię w procesie reakcji pomiędzy metanolem, wodą i powietrzem. Mimo iż badania nad rozwojem tej technologii trwają już kilka lat, komercjalizacja tych rozwiązań była opóźniana z uwagi na zaostrzenie przepisów, zabraniających wnoszenia takich baterii na pokłady samolotów. Duże znaczenie ma też fakt wysokich kosztów wytworzenia komponentów składających się na takie ogniwo.
W 2007 r. przepisy złagodzono i urządzenia zasilane ogniwami DMFC można mieć przy sobie w samolocie, ale pod warunkiem, że objętość płynu ( paliwa ) na jeden pojemnik nie przekracza 100 mililitrów.
Toshiba pracuje nad gamą urządzeń zasilanych ogniwami DMFC. Firma chce je zaprezentować w przeciągu najbliższego roku lub dwóch lat. Japoński producent należy do czołówki firm zajmujących się rozwojem technologii ogniw paliwowych. Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze zaprezentował zasilany ogniwem paliwowym notebook - http://www.pcworld.pl/news/108212.html, a miesiąc wcześniej - zestaw słuchawkowy.