CEATEC: odtwarzacz zasilany metanolem

CEATEC: odtwarzacz zasilany metanolem

03.10.2007 12:30, aktual.: 03.10.2007 14:01

Koncern Toshiba zaprezentował na targach CEATEC prototypowy model przenośnego odtwarzacza multimedialnego Gigabeat, który zasilany jest ogniwem paliwowym ( DMFC ) zamiast standardowego akumulatora.

Jak przekonują przedstawiciele producenta, odtwarzacz - korzystając z ogniwa zawierającego 10 mililitrów alkoholu metylowego - może pracować przez 10 godzin, czyli dłużej, niż gdyby korzystał z konwencjonalnej baterii, zajmującej tyle samo miejsca co ogniwo DMFC. W porównaniu z poprzednim prototypem, zaprezentowanym wcześniej w tym roku, odtwarzacz posiada mniejsze gabaryty.

Pierwsze ogniwa DMFC ( Direct Methanol Fuel Cell ) zostały przez Toshibę zaprezentowane w 2004 r. Wytwarzają one energię w procesie reakcji pomiędzy metanolem, wodą i powietrzem. Mimo iż badania nad rozwojem tej technologii trwają już kilka lat, komercjalizacja tych rozwiązań była opóźniana z uwagi na zaostrzenie przepisów, zabraniających wnoszenia takich baterii na pokłady samolotów. Duże znaczenie ma też fakt wysokich kosztów wytworzenia komponentów składających się na takie ogniwo.

W 2007 r. przepisy złagodzono i urządzenia zasilane ogniwami DMFC można mieć przy sobie w samolocie, ale pod warunkiem, że objętość płynu ( paliwa ) na jeden pojemnik nie przekracza 100 mililitrów.

Toshiba pracuje nad gamą urządzeń zasilanych ogniwami DMFC. Firma chce je zaprezentować w przeciągu najbliższego roku lub dwóch lat. Japoński producent należy do czołówki firm zajmujących się rozwojem technologii ogniw paliwowych. Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze zaprezentował zasilany ogniwem paliwowym notebook - http://www.pcworld.pl/news/108212.html, a miesiąc wcześniej - zestaw słuchawkowy.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)